RRTV: Železného žádost o převod podílu CET 21 nelze vyřídit
Žádost Vladimíra Železného o souhlas s převodem podílu ve společnosti CET 21 na firmu Astrapia nelze vyřídit, sdělila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání po svém středečním zasedání, na němž se záležitostí zabývala. Dopis Železného a jeho právníka Roberta Vladyky nelze považovat za žádost, protože z něj není jasné, zda jsou tyto osoby oprávněny jednat za provozovatele vysílání a disponovat podílem v CET 21, uvedla rada.
Rada tyto skutečnosti oznámila žadatelům dopisem, řekl předseda RRTV Petr Pospíchal. Rada již dříve připustila, že dokud nerozhodne soud, nemá o poměrech v CET 21 takový přehled, jaký má podle zákona mít.
Za šéfa Novy a jednatele CET 21 je od května považován Petr Dvořák, kterého jmenovala finanční skupina PPF. Městský soud v Praze ho ale v prosinci odmítl zapsat za CET 21 do obchodního rejstříku. PPF se odvolala a v rejstříku tak stále jako jednatel Novy figuruje její bývalý ředitel Vladimír Železný.
Železný získal svůj podíl v CET 21 loni v prosinci rozhodnutím soudu. PPF, která se považuje za hlavního majitele CET 21 a televize Nova, se však odvolala. Městský soud v Praze zakázal Železnému předběžným opatřením nakládat s podílem 60 procent v CET 21. Železný nyní chce převést svůj údajný 60procentní podíl na společnost Astrapia. Tento záměr oznámil dopisem zbývajícím společníkům v CET 21.
PPF se považuje za nezpochybnitelného vlastníka Novy. Když televizní stanici v roce 2002 přebírala, Železný údajně podepsal dvě smlouvy, které vylučují, aby si na Novu dělal nárok. Obě smlouvy podle zpráv z tisku údajně obsahují sankce za jejich porušení ve výši 50 milionů za každý krok proti PPF. Sankce se kvůli snaze Železného převést svůj údajný podíl na společnost Astrapia vyšplhala na jednu miliardu korun, kterou chce PPF vymáhat, informoval před časem tisk.