Média podle vědců nafukují některé ekologické kauzy
Špatná informovanost a mediálně zajímavé zveličování některých kauz vedou podle vědců k zavádějícímu pohledu veřejnosti na ekologické problémy. Je proto nutné otevřít objektivní diskusi mezi akademiky, zástupci státu a průmyslu, shodli se experti přírodních věd, kteří se v Praze sešli na čtyřdenní konferenci společnosti Environmentální toxikologie a chemie SETAC Europe.
Média podle účastníka konference Vladimíra Kočího z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze často uměle nafukují některé kauzy, čímž zkreslují obraz ekologické situace v Česku. Střední Evropa si sice nese ekologickou zátěž z druhé poloviny 20. století, nikdo zde ale zatím následkem ekologické havárie či dlouhodobého znečištění nezemřel. Jako příklad uvedl neratovickou Spolanu, která se stala mediálně známou po povodních v roce 2002 a “protidioxinovou” kampaní ekologické organizace Greenpeace. Chemička, ve které se vyráběly herbicidy, je dlouhodobě zamořena, při povodni k tomu z areálu uniklo velké množství chloru.
I když se Česko potýká s některými problémy, situace není podle Kočího tak špatná, jako v některých jiných částech světa.
Ekologické problémy nejsou podle účastníků konference omezeny hranicemi, je proto nutné je řešit na mezinárodní úrovni. Pohled regionálními spory nezatížených vědců může podle nich překonat i nástrahy vlivných lobbistických skupin. Právě takovou platformou chce být nevládní sdružení Environmentální toxikologie a chemie SETAC Europe. Od konce 70. let sdružuje na 5000 vědců a odborníků v oblastech chemie, toxikologie, biologie, zdravotnictví, ekologie odpadového a environmentálního inženýrství z celého světa.
Na konferenci probere 1400 vědců z 50 zemí nové trendy v ekotoxikologii. Ode dneška do čtvrtka se budou experti zabývat například vlivem pesticidů na životní prostředí, emisemi, způsoby monitorování stavu životního prostředí i novou chemickou legislativou Evropské unie.