Mag Consulting: Dovolenou na kole stráví letos opět více turistů
Dovolenou na kole v zahraničí letos stráví opět více Čechů než loni. Podle odhadů agentury Mag Consulting by mohlo letos s kolem do ciziny vyjet až 160 000 českých turistů, když loni jich bylo asi o deset procent méně. Na cyklistickou dovolenou totiž už dávno nejezdí jen poměrně úzká skupina mladých, sportovně založených lidí. V poslední době si ji stále častěji dopřávají i střední generace a celé rodiny.
Na nenáročné cyklistické toulky se dá z Česka vyrazit prostřednictvím cestovních kanceláří téměř do celé Evropy. Populární jsou cesty do Francie, Rakouska, Itálie, a to především do podhůří Alp, ale také ke Středozemnímu moři. Řada cestovních kanceláří nabízí cesty na Slovensko, do Nizozemska, Polska, či Maďarska.
Například CK Adventura registruje také velký růst poptávky po cyklistických zájezdech do Skandinávských zemí a Velké Británie. Zájem je ale i o zájezdy na východ. Především mladí turisté míří například na zakarpatskou Ukrajinu, do Rumunska či Pobaltí, řekla vedoucí přípravy zájezdů Adventury Anna Bauerová. Na kole je možné jet také po Tibetu, Austrálii, či Maroku. Z exotických cyklistických zájezdů roste poptávka po Mexiku a Novém Zélandu.
Kolo však patří především k dovolené v České republice. Jen v oficiálních ubytovacích zařízeních ji tráví ročně asi pět milionů Čechů. Další lidé vyjíždějí na vlastní chaty a chalupy. Zatímco ještě před pěti až osmi lety trávila většina lidí tradiční letní domácí dovolenou u vodních ploch nebo pěší turistikou po horách, dnes s sebou kolo na dovolenou bere 15 až 20 procent lidí.
V Česku vedou nenáročné cyklistické trasy v okolí řek. V cyklistickou dálnici se od jara do podzimu mění cesty podél Berounky, Vltavy či Sázavy. Mladí cyklisté míří také do hor. Populární jsou trasy na Šumavě, Vysočině, v Beskydech ale i v Jeseníkách či Jizerských horách. Na řadě tras je možné přejíždět hranice a část cesty ujet v Česku a část například v Rakousku.
Na rostoucí zájem o cykloturistiku zareagovali také podnikatelé v cestovním ruchu. Podle Beránka proto roste nabídka půjčoven jízdních kol v rekreačních oblastech. Také řada hotelů již spolupracuje s půjčovnami a nabízí klientům možnost půjčení kola. Ne všechny hotely a ubytovny v okolí značených cyklotras však nabízejí zabezpečené parkování kol přes noc.
Hlavním motivem k rozšíření cyklistiky je zdravý životní styl. Podle Beránka však cestování na kole podpořily také nízké ceny vybavení a jeho rostoucí kvalita. K rozvoji cykloturistiky přispělo také rozšiřování cyklostezek, které podporují regiony i stát.
V současnosti dosahuje celková délka vyznačených cyklistických tras v ČR více než 20 000 kilometrů. Na jejich značení se podílí především Klub českých turistů. Jako první byla zpřístupněna dálková trasa Greenways, která spojuje Prahu a Vídeň. Další dálková cyklostezka vede okolo Lipenské přehrady a navazuje na cyklistickou magistrálu procházející Šumavou.
Moravská dálková cyklostezka navazuje na polské trasy v podhůří Jeseníků a prochází podél toku řeky Moravy až k rakouským hranicím, kde se u Valtic napojuje na rakouské stezky vedoucí k Vídni. Ve srovnání se zeměmi Evropské unie je však stále rozsah cyklistických tras v České republice nedostatečný.