Tisíce demonstrantů na Ukrajině požadovaly svobodu médií
Z umlčování sdělovacích prostředků obvinili ukrajinskou vládu v čele s prezidentem Leonidem Kučmou účastníci mohutné demonstrace v metropoli Kyjevě. Při první letošní masové protestní akci pochodoval po hlavní třídě několikatisícový zástup žurnalistů a dalších Ukrajinců v čele s předáky opozice.
Kučma je mimo jiné obviňován z účasti na vraždě novináře Heorhije Gongadzeho, který kritizoval ve svých článcích vládu a informoval o údajné korupci na nejvyšších místech.
Nespokojenost veřejnosti s umlčováním sdělovacích prostředků vyvrcholila minulý týden, kdy byla během necelého měsíce vytěsněna z ukrajinského éteru už druhá filiálka Rádia Svoboda – Rádio Kontynent. Ukrajinské úřady zkonfiskovaly jeho majetek již čtyři dny poté, co začalo na velmi krátkých vlnách vysílat programy Rádia Svoboda. Kontynent vysílal programy Hlasu Ameriky, BBC, Deutsche Welle a Polského rozhlasu.
Minulý měsíc přestala programy Rádia Svoboda v Kyjevě vysílat další stanice, Rádio Dovira, která je vysílala pět let a nyní přestala údajně z ekonomických důvodů.
Obavy z represí proti sdělovacím prostředkům ještě více zesílily, když minulý týden zahynul při autonehodě ředitel Rádia Juta v Poltavě Heorhij Čečyk. Ten byl na cestě do Kyjeva, kde se měl sejít s představiteli ukrajinského vysílání Rádia Svoboda, s nimiž měl jednat o přebírání jejich programů a jeho vysílání na přístupnějších velmi krátkých vlnách. Podle některých spekulací nebyla jeho smrt náhodná.
Leonid Kučma a jeho vláda jsou terčem soustavné kritiky západních zemí, organizací na ochranu lidských práv i novinářů. Kromě umlčování médií jim připisují i vinu za endemickou korupci, zneužívání moci, nezákonný prodej zbraní a falšování voleb.