Regionální televize chtějí vysílat na celoplošném kanále
Společný celoplošný kanál chtějí získat pro svá vysílání soukromé regionální televize, informoval po výjezdním zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání v Ostravě majitel ostravské televize Polar Jaroslav Korytář. Člen rady Dalibor Matulka uvedl, že nejde o nemožné řešení a že to umožní blížící se digitalizace televizního vysílání.
“Chceme digitalizovat. Rozhodně jsme proti tomu, aby koncem analogového vysílání skončily i regionální televize,” podotkl Korytář. Na jednání představil záměr, podle kterého by se provozovatelé regionálních televizí sloučili v jeden subjekt a společně pak požádali o celoplošný kanál.
“Jeho nosnou částí by bylo právě regionální vysílání v dohodnutých časech. Zbývající prostor by se vyplnil celoplošným vysíláním,” vysvětlil podnikatel. Podle něj by celoplošné programy mohla dostat na starost některá ze současných českých či zahraničních produkčních společností.
Matulkovi se vize líbí. “Je to rozhodně lepší než současná varianta s regionálními programovými okny, která jsou spíše řešením z nouze. V souvislosti s digitalizací by to byla příjemná změna,” uvedl Matulka. Podle něj ale dosud není jasné, jaké legislativní úpravy si digitalizace vyžádá. “Nedávno jsme o tom jednali na ministerstvu kultury. Většina zainteresovaných stran se domnívá, že bude stačit mírná novela. Názor ale zatím není jednotný,” uvedl radní.
Podle Korytáře by nová celoplošná televize v držení regionálních studií značně zkvalitnila služby. “Zpravodajské bloky bychom mohli vysílat třeba co dvě hodiny a během týdne je doplňovat publicistickými pořady,” řekl. Dodal, že zpravodajství by bylo reprízované. “Žádná regionální televize není schopna mít tak často premiéry,” vysvětlil s tím, že tento model v zahraničí už běžně funguje.