Obchodní řetězce v nejbližších letech ještě posílí
Přestože část české veřejnosti v poslední době protestuje proti dalšímu rozvoji prodejních komplexů, budoucnost tuzemského maloobchodu je neodvolatelně založena na dalším rozvoji hyper- a supermarketů, koncentraci prodeje a posilování podílu velkých prodejních sítí na trhu. Předvídají to nejen sami obchodníci, tendenci potvrzují i zkušenosti ze západních evropských zemí, které podobným vývojem prošly již dříve.
Pravděpodobnou budoucnost vykresluje poslední analytická studie společnosti Incoma Research zaměřená na výhled do roku 2006. Podle ní bude v následujících letech pokračovat koncentrace českého maloobchodu. Zatímco loni vytvořilo 55 procent celkového obratu v prodeji deset největších firem, za dva roky už by měly tyto společnosti trh ovládnout téměř ze 70 procent.
Mírným paradoxem přitom je, že zatímco řetězce na trhu svou pozici upevňují, jejich obrat roste stále pomaleji. To má do jisté míry ale na svědomí i nízká míra inflace (a dokonce tlak na zlevňování v oblasti potravin). V roce 2001 se obrat vedoucí desítky zvýšil o 25 miliard korun, v dalším roce jen o 13 a vloni jen o 10 miliard. Přesto dosáhly řetězce společného obratu 203 miliard korun a potvrdily tak skutečnost, že český ekonomický růst byl vloni tažen především spotřebou domácností.
“Ano, expanze v Česku jistě ještě neskončila a po jejím skončení bude docházet k optimalizaci sítě přemisťováním v jednotlivých lokalitách,” potvrzuje Jiří Suremka z firmy Ahold. Větší pokrytí trhu ale plánují i menší, specializovaní obchodníci. “Expanzi chystáme, v nejbližší době to bude otevření prodejen v Neratovicích a Jindřichově Hradci,” uvedla například manažerka marketinku společnosti The Drogerie (provozující prodejny Droxy) Kateřina Erol. Podle průzkumu Incoma Research ale pozvolna dojde k útlumu expanze a sítě se začnou stále víc zaměřovat na efektivitu prodeje a získání loajality zákazníka. Prostor pro větší rozmach zbývá ještě diskontním prodejnám.
Výběr, kde nakupovat, se tedy zákazníkům bude i nadále zvyšovat. Pozvolna se tak začne oslabovat jejich rozhodování na základě ceny nákupu. “Zákazníci budou daleko více citliví na kvalitu čerstvých potravin a nabízený sortiment,” uvádí studie. S tím samozřejmě souvisí i potřeba informovat potenciální klienty o vlastní nabídce.
Do popředí reklamních produktů se od loňska dostala letáková nabídka – včetně vlastních “novin”.
Zástupci řetězců se shodují, že jde o propagaci s nejvýhodnějším dopadem na klienty z hlediska porovnání zásahu a ceny. “Pokud si spočítáte nákladovost – třeba na televizní reklamu a na letáky, je to jasné,” říká Jan Kadlec. Letáky lze navíc lépe zaměřit na jednotlivé prodejny a jejich specifika, což je v celoplošných médiích problém. “Letáky tvoří většinu, ale používáme i lokální rádia, zejména zacílená na Prahu,” potvrzuje argument regionálního cílení Kateřina Erol.
Hospodářské noviny, 8. 3. 2004, autor: Jiří Němeček