Nová americká televize si srdce Arabů ještě nezískala
“Nenávistná propaganda”, “antiamerické”, tak s oblibou hanobí představitelé americké vlády populární arabské zpravodajské televizní stanice Al-Džazíra a Al- Arabíja. A nutno přiznat, že obě tyto televize vysílající z Dauhá a Dubaje skutečně často kriticky napadají politiku prezidenta George Bushe. A když ani vystoupení předních amerických politiků na obou zatracovaných stanicích nepřinesla zlepšení image Washingtonu, snaží se nyní Američané získat si srdce Arabů svou vlastní televizní stanicí. Po magazínu Hi a americké rozhlasové stanici Sawa, která vysílá v arabštině a získala si popularitu díky hudebním programům, tak 14. února začala vysílat americká televizní stanice Al-Húra.
Arabští diváci se ale k nové televizi postavili skepticky ještě dříve, než její tým zahrnující mnoho Američanů arabského původu vůbec začal vysílat. “To přece nemůže být nic jiného než čistá propaganda,” usoudil sportovní trenér z Káhiry, který pravidelně sleduje večerní zprávy Al-Džazíry. Jordánský list vycházející v angličtině Jordan Times pak předpověděl, že ani “sladká slovíčka a krásné obrázky” nedokáží změnit názor Arabů na izraelskou okupaci (palestinských území) podporovanou Spojenými státy a americkou politiku v Iráku. Během tiskové konference v Káhiře dokonce popuzení egyptští novináři uráželi svého kolegu z Al-Húry a nakonec ho vyhodili ze sálu.
V redakčním sídle televize nedaleko Washingtonu jsou si patrně nedůvěry cílové skupiny své práce dobře vědomi, a tak teď Al-Húra prokládá vysílání krátkými prohlášeními svých spolupracovníků po vzoru: “Pracuji pro Al-Húru, protože chci přinášet vyvážené zpravodajství.” Doprovodné záběry arabských hřebců pádících idylickou krajinou a otevírajících se oken pak mají symbolizovat svobodu a průlom k nové budoucnosti.
Nyní, kdy se vysílání Al-Húry dá v arabských státech přijímat prostřednictvím satelitu už přes dva týdny, počáteční nenávist vůči nové stanici poněkud vyprchala. Mnozí Arabové sice i nadále považují za arogantní domněnku Američanů, že arabský svět potřebuje vlastní americkou stanici. Samotný program Al-Húry však u nich vyvolává spíše znuděné zívání než protesty.
Moderátoři Al-Húry totiž sice neříkají o Palestincích nebo Iráčanech “zemřel mučednickou smrtí”, tak jak je to obvyklé u Al- Džazíry, nýbrž prostě “byl zabit” – přinejmenším výběr zpráv je však u obou stanic podobný.
A tak program Al-Húry, z valné části provázený arabskými titulky, očividně není pro arabské diváky nijak zvlášť přitažlivý. “Podle mě je spíše nudný,” soudí komentátor egyptského listu Al-Ahrám Salám Ahmad Salám. “Nesetkal jsem se zatím s nikým, kdo by byl s tou televizí spokojený,” dodává.
Masivnější americkou propagandu sice Salám ve vysílání Al- Húry zatím neodhalil. “To budeme ale moci posoudit teprve až uvidíme, jak Al-Húra bude informovat o válce nebo o skutečné krizi v regionu,” domnívá se.