Evropská unie vyžaduje tvrdé potírání spamu
Evropská unie stejně tak jako celý svět tvrdě bojuje proti nevyžádané elektronické poště. Po vstupu Česka do unie se ovšem naše země zařadí mezi ty, jejichž protispamová pravidla budou patřit mezi nejtvrdší na starém kontinentě. Alespoň o to usiluje Zákon o elektronických komunikacích, který v těchto dnech projednává vláda ČR.
Podle zákona, který by mohl nabýt platnosti letos na podzim, mohou být odesílatelé nevyžádané elektronické pošty potrestáni pokutou až do výše deseti miliónů korun. Například v Belgii je maximální možná pokuta stanovena na 50 tisíc eur, v přepočtu tedy o něco více než půldruhého miliónu korun.
Pokud by Poslanecká sněmovna schválila zákon v takové podobě, v jaké jej předložilo Ministerstvo informatiky, považovalo by se za spam v Česku jakékoli komerční sdělení, které by si uživatel sám výslovně nevyžádal. Podobný přístup totiž zvolila většina zemí EU. To ostře kontrastuje s přístupem ve Spojených státech. Koncem loňského roku v zemi vstoupil v platnost zákon, který zakazuje zasílání nevyžádané pošty jen těm lidem, kteří uvedou své e-mailové adresy v tzv. CAN-SPAM seznamu. Ten se ovšem stal terčem ostré kritiky, protože podle některých odborníků jen ulehčuje spamerům práci s hledáním nových “obětí.” Ostatně pod palbou obdobné kritiky se stal v téže zemi také tzv. do-not-call list, což je zase seznam telefonních čísel, na která nesmí volat telefonní prodejci se svými nabídkami.
Obscénní charakter zpráv bude i nadále bez trestu
Bez negativní odezvy nezůstal ani český protispamový zákon. “Současná podoba zákonu postihuje pouze obchodní spam, zatímco spaming ideologický, tedy politický či náboženský, je nepostižitelný,” uvádí Vladimír Smejkal, expert na problematiku práva v oblasti informačních technologií. O prosazení institutu obtěžování se Ministerstvo informatiky pokoušelo neúspěšně. Experti z oblasti práva ovšem vidí jako velké pozitivum výši pokuty.
Co ovšem zůstane i nadále nepotrestáno jsou elektronické zprávy s obscénním charakterem. “Ministerstvo spravedlnosti není tomuto návrhu nakloněno. Přitom v praxi není možné prakticky zasáhnout proti člověku, který bude například mladé dívce posílat výzvy k sexu nebo svědkovi trestného činu výhrůžky,” dodal Smejkal.
Nápor nevyžádané pošty ze zahraničí nepoleví
Ani po vstupu Česka do Evropské unie se ovšem tuzemští uživatelé elektronické pošty nevyhnou zahlcování elektronických schránek reklamními letáky ze zahraničí. Tento druh nevyžádané pošty totiž neřeší žádný protispamový zákon, jelikož šiřitelé tohoto internetového smetí mnohdy využívají k rozesílání servery, které jsou umístěny v zemích, kde zákon slovo “spam” nezná. Mnoho nevyžádané pošty chodí tak z rusky mluvících zemí, z Afriky či z Asie. Přitom lidé kteří spam rozesílají nemusí nutně v těchto oblastech pracovat. Není totiž složité vytvořit si virtuální poštovní terminál téměř kdekoli na světě.
Celosvětově tvoří nevyžádaná pošta zhruba šedesát procent všech e-mailů. Kromě vlád jednotlivých zemí řeší problematiku spamu také mnoho softwarových společností. Vedle firem zabývajících se bezpečnostními technologiemi jako je McAfee Security (dříve Network Associates), Symantec či Message Labs se nevyžádanou poštou začal zabývat i Microsoft. Nové Windows budou disponovat prostředky, které šíření spamu omezí.
Jak se změní přístup k nevyžádané poště
* Spam bude jakékoli komerční sdělení, které si příjemce nevyžádá.
* Za spam se nebudou považovat zprávy soukromého charakteru.
* Nepostižitelní budou šiřitelé ideologicky zaměřených zpráv.
* Návrh zákona počítá s maximální výší pokuty za spam až 10 miliónů.
* O pokutě již nebude rozhodovat finanční úřad, ale soud.
* Protispamová pravidla v Česku budou patřit k nejtvrdším v Evropské unii.
* Zákon o elektronické komunikaci má začít platit od podzimu.
Zdroj: předloha zákona Ministerstva informatiky
Hospodářské noviny, 8. 3. 2004, autor: Hany Farghali