Napodobenina vodky Gorbatschow musí z trhu
Gračov není Gorbačov, ale přesto může vést průměrného spotřebitele k záměně. K takovému závěru dospěl Krajský soud v Českých Budějovicích, když projednával žalobu německé firmy Gorbatschow Wodka na jihočeského výrobce lihu a lihovin firmu Liho Blanice. Ta v Česku prodávala vodku Gratschow.
Podle soudu šlo o nekalosoutěžní jednání, protože nápoj má podobný název, obal i etiketu jako vodka Gorbatschow. Liho, které po předběžném opatření ze září 2002 nahradilo svou ochrannou známku Gratschow značkou Gwardyjska, nesmí ale ani tuto vodku stáčet do kuželovitých lahví a lepit na ně modré kosodélníkové etikety.
Tvar láhve, rozmístění etiket a jejich barevné kombinace jsou totiž podle soudu zaměnitelné a mohou klamat spotřebitele. Soud ale nezjistil porušení práv k ochranné známce Gorbatschow.
Šéf Liha Rudolf Mank nebyl včera kvůli pracovnímu vytížení k zastižení. Podle jeho zástupců, vystupujících u soudu, ale nešlo o nekalosoutěžní jednání. Ti tvrdí, že oba výrobky jsou nezaměnitelné. Pro uklidnění situace však přesto firma raději zavedla novou značku Gwardyjska. Tohoto nápoje od srpna 2002 do konce loňského roku prodala 35 tisíc lahví, zatímco vodky Gratschow od roku 1999 do září 2002 na 450 tisíc lahví. Naopak Gorbatschow Wodky se od července 2002 do konce loňského roku prodalo v Česku 4021 lahví.
“Pokud vím, jde o první zdejší spor, týkající se vodky Gorbatschow,” uvedl Martin Fousek, vedoucí marketinku společnosti Bohemia Sekt. Ta je nejen distributorem této lihoviny, ale má i stejného majitele jako firma Gorbatschow Wodka – společnost Henkell + Söhnlein. Podle Fouska nejsou případy, kdy se menší výrobci pokoušejí těžit ze známých obchodních značek, nijak výjimečné.
Mezi producenty vodky ale nejde o první konflikt. Známý byl třeba spor o vodku “Puškin”. Ochrannou známku v podobě Puschkin vlastní německý Berentzen Brennereien. Čech Alexandr Puškin ale začal v roce 2000 ve spolupráci s jindřichohradeckou likérkou Fruko-Schulz vyrábět vlastní vodku Pushkin. A vyrábí ji dodnes. Souběžně s německou firmou. “Její historické nároky patentový úřad uznal, stejně jako uznal Puškinovy nároky z hlediska původu. Naše lahve, etiketa i tvary jsou ale jiné. Je to prostě originální výrobek,” uvedl ředitel Fruka Josef Nejedlý. Puškinovi potomci, kteří žijí v Praze, svou obhajobu postavili na tom, že německý výrobce nemá s jejich rodinou nic společného, a proto se rozhodli pro vlastní klasickou ruskou vodku.
Hospodářské noviny, 24. 3. 2004, autor: Zdeněk Zuntych