Poplatky za TV možná 100 korun, rozhodnutí v příštích dnech
O výši rozhlasových a televizních poplatků by měla sněmovna hlasovat až v některém z příštích dnů či týdnů. Ukázal to začátek úterního jednání dolní komory. Růst poplatků prosazuje koalice. Zatím se stále zdá, že největší šanci na přijetí má verze, podle níž by se televizní poplatky zvedly ze současných 75 na 100 a rozhlasové z 37 na 45 korun měsíčně.
Opoziční KSČM a ODS ale zvyšování poplatků odmítají. Koalice se tak musí spoléhat na svou křehkou většinu, takže vůbec není jisté, že svůj záměr prosadí. Ve hře je několik variant. Vládní strany se ale kloní k návrhu zvýšit televizní poplatky na 100 korun a zároveň snížit reklamu na veřejnoprávní obrazovce z dnešního jednoho procenta na 0,8 procenta vysílacího času.
Členka mediální komise za ČSSD Eva Nováková novinářům řekla, že tuto verzi si dnes sociálnědemokratičtí poslanci stanovili jako závaznou. Počítá podle ní s tím, že poplatky by dál zvyšovala vláda v závislosti na inflaci a že je budou až na několik výjimek odvádět všechny domácnosti, ať už rozhlasový a televizní přijímač vlastní, nebo ne.
Při debatě o poplatcích poslanci většinou diskutují hlavně o těch televizních. Místopředseda mediální komise Petr Pleva z ODS dnes ČTK řekl, že se zvýšením rozhlasových poplatků by už nyní souhlasil, televizní poplatky by zatím neměnil. “Zákon je teď už ve třetím čtení, takže to udělat nejde, ale mně by se tohle řešení líbilo. Do budoucna je (takový postup) možný,” míní.
Zástupci České televize (ČT) tvrdí, že pokud se odvody brzy nezvýší, dostane se ČT do krize, bude muset výrazně omezit původní tvorbu a žít z repríz.
Předseda televizní rady Jan Mrzena připomněl, že poplatky nerostly od roku 1997, například ceny energií a mzdy zaměstnanců se ale od té doby zvýšily. “Ve chvíli zakonzervovaných zdrojů nelze předpokládat rozvoj,” řekl Mrzena.
Evropské televize postupně přecházejí z takzvaného analogového vysílání na přenos digitální. Podle šéfa rady Česko tato změna “může potkat” již za dva či tři roky po vstupu do EU. “Nepřipravenost může být nejen pro Českou televizi fatální. Potřebujeme znát jasné dimenze ekonomických možností, v kterých se pohybujeme,” uvedl Mrzena. Dodal, že televize proto potřebuje, aby rozhodnutí padlo co nejdříve.