Komise rozhodla o vině Microsoftu
Pokuta několik set miliónů eur, odhalení části tajného zdrojového kódu Windows a odebrání mediálního přehrávače Media Player z Windows. Tyto postihy pravděpodobně dopadnou na největšího výrobce softwaru na světě, firmu Microsoft. Podle agentury Reuters o tom rozhodla evropská komise i výbor patnácti členských zemí Evropské unie.
Důvodem sporu mezi Microsoftem a komisí je fakt, že firma do svých operačních systémů Windows zabudovala přehrávač hudby a videa a internetový prohlížeč. Tím podle komise zneužila svého postavení a poškodila konkurenci.
Tvrdý postih ovšem pozorovatelé očekávali již od konce ledna, kdy Evropská komise přizvala k rozhodování o vině Microsoftu zástupce všech členských zemí.
Zaměstnanci komise, obeznámení s případem, tehdy HN řekli, že zahájení konzultací znamenalo v legislativní praxi Evropské komise jediné: Microsoft spor prohrál a Evropská unie teď bude hledat způsob, jakým firmu postihne.
“Případ Microsoft je největší kauzou, jakou kdy Evropská komise řešila. Zvolila proto zvláštní proceduru. Ačkoliv jindy rozhoduje komisař řídícího antimonopolního úřadu Mario Monti, u Microsoftu si Brusel vyžádal konzultaci členských států unie,” uvedl jeden ze zaměstnanců Evropské komise.
Rozhodnutí musí schválit dvacet komisařů, mocný antimonopolní odbor však zatím téměř vždy prosadil v komisi svou.
Jak by se Microsoft mohl tvrdému postihu Evropské komise bránit? Podle právních expertů má jedinou naději, když požádá evropský soud první instance o pozastavení platnosti rozhodnutí Evropské komise, uvedla ČTK. Argumentovat by mohl tím, že chystané sankce by mohly velmi vážně ohrozit jeho konkurenceschopnost.
Mluvčí komisaře Montiho Amelia Torresová uvedla, že unie by měla případ Microsoft vyřešit do května letošního roku, kdy proběhne rozšíření o deset nových zemí. “Komise se dohodla, že nemá smysl případ protahovat, jelikož loni v listopadu proběhlo veřejné slyšení a veškerá fakta jsou prakticky prostudována,” uvedla.
V lednu ovšem britský list Financial Times napsal, že hlavní důvod, proč komise s verdiktem spěchá, je to, aby do kauzy nemohli zasahovat noví členové Evropské unie. Nové země včetně Česka by totiž mohly být vůči americkému softwarovému gigantovi vstřícnější.
Hospodářské noviny, 15. 3. 2004, autor: Hany Farghali