Soud zakázal BMP používat jako značku piva Budweiser Bürgerbräu
Krajský soud v Českých Budějovicích zakázal Budějovickému měšťanskému pivovaru (BMP) užívat označení Budweiser Bürgerbräu jako značku piva. Důvodem je to, že způsob používání tohoto označení vyvolává ve spotřebiteli mylnou domněnku, že jde o výrobek Budějovického Budvaru. Mediální zástupce Budvaru Martin Doležal řekl, že rozhodnutí se týká užívání značky na hlavní i krčkové etiketě lahví.
BMP je podle něho povinen přestat toto označení užívat jako značku piva na reklamních a marketingových předmětech jako jsou pivní tácky, účtenky, ubrusy, sklenice, markýzy či přepravky. Verdiktu soudu, který nzatím není pravomocný, předcházelo předběžné opatření z minulého roku. Na jeho základě už BMP nesměl používat označení Budweiser Bürgerbräu jako značku piva.
Tvrzení o tom, že BMP klame spotřebitele, doložil Budvar v průběhu řízení nezávislým průzkumem trhu. Spor je podle Doležala formou obrany Budvaru proti nekalé soutěži ze strany BMP. Obdobný spor byl již konečným rozhodnutím ve prospěch Budvaru uzavřen v Německu a loni také v Chorvatsku. BMP může označení Budweiser Bürgerbräu používat například v Řecku a v Rakousku.
Podle ředitele BMP Miroslava Leštiny vyhověl pivovar předběžnému opatření a používá značku B.B. originál světlý ležák s označením původu Budweiser Bürgerbräu. Doležal ale upozornil, že BMKP by se měl na základě rozhodnutí soudu zdržet i používání etikety v této podobě s velkými písmeny B.B.
Spory mezi oběma českobudějovickými pivovary se odvíjejí od konce roku 1991. BMP loni v červnu dokonce podal návrh na výmaz n.p. Budějovický Budvar z obchodního rejstříku s odůvodněním, že ho podle současné úpravy nelze považovat za právnickou osobu. Představitelé BMP zastávají názor, že by bylo normální, aby slovo Budweiser užívaly oba pivovary, neboť tomu tak bylo od nepaměti.