O fúzi Sony a BMG se rozhodne v Bruselu
Očekávaná fúze dvou velkých gramofirem Sony Music a BMG, k níž by mělo zanedlouho dojít, je nyní ohrožena. Spojení dvojky a pětky na světovém hudebním trhu totiž možná zabrání úřady Evropské komise sídlící v Bruselu.
Tam v průběhu minulého týdne podalo stížnost obchodní sdružení IMPALA, seskupující přes dva tisíce menších evropských hudebních vydavatelství a nezávislých umělců. Ti mají z možného budoucího vývoje evropského trhu s hudbou obavy.
“Chceme upozornit evropské antimonopolní úřady na to, že by spojení těchto dvou velkých světových gramofirem mohlo pohltit celý evropský hudební trh,” uvedl minulý týden Philippe Kern, generální sekretář sdružení IMPALA. Právě úřady na ochranu hospodářské soutěže by podle něj měly dohlížet na to, aby ke vzniku podobných gigantů nedocházelo. “Menší nezávislá hudební vydavatelství by tím byla značně znevýhodněna, ztratila by konkurenceschopnost i v distribuci do běžných obchodů,” citovala Kerna agentura Reuters.
IMPALA již jednou podobnému spojení zabránila, když v roce 2001 pozdržela spojení EMI a Warner Music. K podpisu konečné dohody mezi světovou trojkou a čtyřkou však nakonec stejně nedošlo: hudební divize mediálního koncernu Time Warner v listopadu loňského roku získalo konsorcium mediálního magnáta Edgara Bronfmana, bývalého šéfa společnosti Seagram.
Nyní se IMPALA zaměřila na očekávanou akvizici Sony a BMG. Právě tato hudební divize německého koncernu Bertelsmann by se svým většinovým podílem na evropském trhu mohla zdejší rozložení sil značně pozměnit.
BMG a Sony navíc zastupují nejprodávanější hvězdy, jako jsou Britney Spearsová, Michael Jackson, Justin Timberlake, či držitelka mnoha platinových desek a jedna z nejpopulárnějších zpěvaček současnosti, Beyoncé Knowlesová. Podle finančních analytiků má firma BMG i další trumfy na současném evropském trhu. Bertelsmann totiž například vlastní devadesátiprocentní podíl v RTL Group. Ta vysílá divácky nesmírně úspěšnou reality show Pop Idol, z níž vycházejí nové pěvecké hvězdy. Ty posléze podepíší smlouvu právě s BMG.
Zástupci Sony a BMG nyní podle BBC News doufají, že v době, kdy prodejnost hudebních nosičů neustále klesá, by antimonopolní úřady v Evropě a Americe mohly být k fúzím velkých gramofirem přístupnější. Zisky nahrávacích společností loni klesly v průměru o dalších 11 procent, zejména kvůli šířícím se nelegálním nahrávkám a internetovému pirátství.
Podle členů sdružení IMPALA by však postupným slučováním, které gramofirmy plánují, pomalu zanikly menší subjekty a světový hudební trh by ve finále zcela ovládly pouze dvě nebo tři obří společnosti. Vyjádření úřadů Evropské komise má být zveřejněno 12. února.
Hospodářské noviny, 4.2.2004, autor: Irena Zemanová
Vývoj největších plánovaných akvizic loňska
– Jaro 2003: EMI chce převzít Warner Music
Třetí největší hudební vydavatelství na světovém trhu, společnost EMI, nabízí miliardu dolarů za hudební divizi koncernu Time Warner.
– Léto 2003: Do hry o Warner Music vstupuje BMG
Ani slib EMI přenechat podíl 25 procent vlastníky Warner Music nepře-svědčil. V létě začínají jednat s BMG, světovou pětkou na trhu s hudbou.
– Podzim 2003: Warner Music míří do rukou Edgara Bronfmana
Jednání s BMG krachují, favoritem fúze se s nabídkou 1,5 miliardy opět stává EMI. V listopadu však nabízí 2,61 miliardy dolarů Edgar Bronfman a vítězí.
Zdroj: HN, Bloomberg