Mezi oceněnými World Press Photo letos i český fotograf Šibík
Ocenění Snímek roku získal na letošním ročníku fotografické soutěže World Press Photo v nizozemském Amsterodamu snímek fotografa americké agentury AP Jeana-Marka Boujua z Iráku. V kategorii sportovní fotografie získal cenu i snímek českého fotografa Jana Šibíka. Je to bezesporu moje nejcennější ocenění, řekl telefonicky Šibík, který je nyní pracovně na Ukrajině.
Vítězná Boujuova fotografie byla pořízena v americkém zadržovacím táboře v Nadžáfu a zachycuje maskovaného iráckého válečného zajatce držícího čtyřletého syna. Porota vybrala tento snímek ze 63 000 fotografií pořízených 4176 fotografy ze 124 zemí.
Dvaačtyřicetiletý Francouz Bouju strávil loni v Iráku devět týdnů, kdy od března do května pracoval pro agenturu AP. Byl přičleněn ke 101. výsadkové divizi americké třetí brigády. Pro AP pracuje již od roku 1993, o dva roky později získal Pulitzerovu cenu za své práce z Afriky.
Jan Šibík z týdeníku Reflex bodoval v kategorii Sports Features Stories (Sportovní příběhy) snímkem nazvaným Tradiční indický zápas, který obsadil třetí místo. “Všech 35 cen v Czech Press Photu vyměním za jednu třetí ve World Press Photu,” řekl Šibík, který si pravidelně odnáší ocenění z domácí fotografické soutěže Czech Press Photo. Prosadit se v konkurenci čtyř tisíc profesionálních fotografů z celého světa je totiž podle Šibíka obtížné. “Aby uspěl fotograf z takové malé země, to je i dost náhoda,” míní Šibík.
Na oceněném snímku Šibík zachytil tradiční indický zápas kuští. Podle svých slov se nechal inspirovat kolegou Michalem Novotným, fotografem z Lidových novin. Ten fotografie indických zápasníků pořídil již dříve a za své snímky získal první cenu v kategorii sport v minulém ročníku soutěže Czech Press Photo.
“Se sportem to nemá nic moc společného,” zhodnotil oceněný snímek Šibík. “Zápasí se ve starých arénách na červeném písku a hlíně, kterou se zápasníci posypávají. Jak se na ně nabaluje červená barva, tak to působí hodně výtvarně,” dodal Šibík.
Fotoreportér Jan Šibík svými snímky přináší svědectví o válkách a konfliktech na celém světě. Fotil mimo jiné zemětřesení v Arménii, války v Náhorním Karabachu, Moldávii, Afghánistánu, bývalé Jugoslávii či ruský puč v roce 1992.
Ocenění letošního ročníku World Press Photo získalo celkem 61 fotografů z 23 zemí, a to v řadě kategorií od snímků reportážního charakteru přes záběry z každodenního života až po sportovní události. Soubor vítězných snímků oběhne celý svět a bude publikován v knižní podobě.
Pro letošní ročník, který hodnotil snímky pořízené v roce 2003, je příznačný výrazný nástup digitální techniky, jíž bylo pořízeno 81 procent zaslaných fotografií. Digitální kameru použil i autor vítězné fotografie.
V loňském ročníku zvítězil ve dvou kategoriích fotograf českého původu Antonín Kratochvíl. V kategorii reportáží to byl jeho snímek z barmského vězení a v kategorii Příroda a životní prostředí jeho fotografie ženy prodávající maso v Kongu.