Proti vydání ruské novinářky protestují nevládní organizace
Úřady a nevládní organizace se přou o vydání novinářky Svetlany Kovalevy zpět do Ruska. Ta ve vydávací vazbě strávila rok a půl, případem se nyní bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.
Jednatřicetiletou ženu viní ruské úřady z účasti na loupeži. Svetlana Kovaleva ale tvrdí, že přiznání si na ní úřady vynutily mučením a to jí hrozí i poté, co bude vydána zpět do vlasti. Proto v září 2002 požádala české úřady o udělení azylu, ten však nezískala.
Krajský soud v Brně už v lednu minulého roku rozhodl, že novinářka může být do Ruska vydána, Vrchní soud v Olomouci ale případ znovu vrátil zpět na Krajský soud v Brně. Ten opětovně rozhodl o jejím vydání, Kovaleva podala stížnost a případem se bude znovu zabývat Vrchní soud v Olomouci.
Kovalevy se zastaly nevládní organizace. Podle Amnesty International by bylo vydání novinářky do Ruska v rozporu s Listinou základních práv a svobod, s Úmluvou proti mučení a s Evropskou úmluvou o lidských právech. Amnesty International tvrdí, že ruská policie používá za účelem vymáhání doznání různé metody brutálního nátlaku včetně elektrických šoků, znásilňování a vyhrožování rodině obviněného.
Také podle další nevládní organizace Human Rights Watch se v Rusku objevuje policejní násilí ve stále větší míře a je používáno k vynucení přiznání nebo k tomu, aby policisté donutili zadržené mlčet o děsivých podmínkách ve vyšetřovacích vazbách.
Hospodářské noviny, 19. 2. 2004, autor: Tomáš Fránek