Soud znovu zpochybnil přesuny v TV Nova, majitelé tvrdí: Nic se neděje
Vstup finanční skupiny PPF do televize Nova, který proběhl nečekaně hladce loni, se poprvé vážně komplikuje. Městský soud v Praze totiž koncem prosince prohlásil za neplatná všechna rozhodnutí, která se od 20. května 2002 uskutečnila ve společnosti CET 21. Tato firma ovládá televizní licenci. Mezi “neplatnými kroky” je tak i nedávné odvolání Vladimíra Železného z postu generálního ředitele televize.
Podle deníku Právo, který o možných potížích PPF informoval jako první, jsou důvodem soudního rozhodnutí vážné formální nedostatky ve smlouvách, kterými se převáděly obchodní podíly někdejších partnerů kolem CET 21 – Josefa Alána, Petera Hunčíka a Vlastimila Venclíka.
“PPF se ve sporu o majoritní vlastnický podíl ve společnosti CET 21 odvolá k vrchnímu soudu,” reagoval včera mluvčí finanční skupiny Ivan Lackovič.
PPF zároveň dodala, že spolu s dalším majitelem stanice Jiřím Šmejcem odmítá, že by soudní verdikt jakkoli změnil vlastnickou strukturu Novy ve prospěch odvolaného Železného.
Současný generální ředitel Novy Petr Dvořák přitom tvrdí, že smlouvy PPF s někdejšími majiteli CET 21 i Železným jsou tak dobré, že finanční skupině nemůže vzít kontrolu nad televizí ani případné negativní rozhodnutí soudu. “Na fungování a řízení Novy se nic nemění,” ujišťuje Dvořák.
Bývalý ředitel televize a nyní senátor Železný podle své tajemnice Edity Haranzové nebude zprávu o rozhodnutí soudu komentovat. Situací se zatím nehodlá zabývat ani Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která má dohled nad licencemi na starosti. “Nevylučuji ale, že o tom rada nebude neformálně diskutovat. Na zařazení oficiálního bodu však nemáme dostatek informací,” prohlásil předseda Rady Petr Pospíchal.
Řada sporů kolem vlastnické struktury CET 21 se vede už léta. Podle Lackoviče z PPF s nimi investoři při převzetí TV Nova počítali. “Sporům tohoto typu se při převzetí společnosti s takovou historií, jakou má CET 21, nelze vyhnout,” uvedl.
PPF v této chvíli drží v Nově výraznou majoritu – 66 procent. Získala ji poté, co odkoupila podíly Vladimíra Komára a Jana Gernera, dvou podnikatelů kolem Jiřího Šmejce.
Šmejc, který před lety sehnal pro Novu miliardový úvěr a pomohl Železnému, aby se “odstřihl” od původních amerických majitelů, si zatím svůj majetkový podíl v televizi ponechal.
Hospodářské noviny, 20.1.2004, autor: Jana Havligerová