Šéfredaktora Respektu zbili dva neznámí útočníci
Šéfredaktor týdeníku Respekt Tomáš Němeček leží už třetí den na jednotce intenzívní péče poté, co jej v sobotu ráno zbili neznámí útočníci. Policie po nich pátrá, zatím však nemá žádné průkazné stopy, které by vedly ke konkrétním lidem.
Němeček je první šéfredaktor tuzemského média, který byl napaden. Doposud čelili útokům řadoví redaktoři.
On sám přitom vylučuje, že by napadení bylo motivováno osobními záležitostmi a nepovažuje ani za pravděpodobné, že to bylo náhodné loupežné přepadení.
Případ ještě o víkendu začala vyšetřovat policie. “Na začátku týdne uvidíme, jestli bude nutné vytvořit speciální tým. Zatím se sbírají informace a podle nich se rozhodne,” uvedl náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně.
Policie v tuto chvíli pracuje s několika vyšetřovacími verzemi. Jedna z nich je právě ta, že Němečka kdosi zbil kvůli článkům, které týdeník Respekt publikuje. A to pro výstrahu redaktorům.
Němečkova adresa je totiž na rozdíl od adres řadových redaktorů veřejně dostupná v obchodním rejstříku. Útok navíc podle policie nesl profesionální rysy: oba mladíci po celou dobu nepromluvili ani slovo a do očí Němečkovi nastříkali slzný plyn, aby ztížili svoji identifikaci.
“Naše přesvědčení je, že to nepochybně souvisí s prací v týdeníku Respektu,” tvrdí Němečkův zástupce Jaroslav Spurný.
Který konkrétní článek by mohl vést k útoku, však Němeček ani jeho redaktoři říct neumí. “Já vlastně ani nevím. Těch možností je víc, a ani pro jednu nemám důkazy,” říká Němeček.
Další vyšetřovací teorie mluví o náhodném přepadení. Proti tomu však stojí argument, že Němečkovi se nic neztratilo, jeho peněženka útočníky vůbec nezajímala.
Němeček vyvrací i další verzi, tu o osobních sporech. “Žádné takové nemám,” tvrdí.
Celý incident přitom trval pár minut. “Před půl devátou ráno jsem šel koupit snídani, a když jsem se vracel, stáli před domem dva mladíci. Čekali na mě u dveří, kdy jsem k nim došel, vrhli se na mě a začali do mě mlčky kopat a mlátit,” popisuje napadení Tomáš Němeček.
Šéfredaktor týdeníku Respekt z útoku vyvázl z tržnou ránou na hlavě, modřinami a otřesem mozku. Lékaři pražské nemocnice na Bulovce měli podezření, že měl natrženou slezinu, to se ale nakonec nepotvrdilo. Přesto si šéfredaktora nechali v nemocnici na pozorování.
Čeští novináři se stávají terčem útoků
* únor 1997 – Reportéra televize Nova Tomáše Smrčka přepadli a zbili dva maskovaní muži.
* listopad 1998 – Výkonného ředitele vydavatelského domu Economia a místopředsedu Unie vydavatelů Michala Klímu se pokusili unést dva maskovaní muži.
* září 1999 – Neznámý pachatel údajně poškodil u vozu dramaturgyně pořadu TV Nova Na vlastní oči a moderátorky pořadu Áčko Pavlíny Wolfové brzdy.
* květen 2000 – Neznámí pachatelé zbili spolupracovníka ČT Martina Řezníčka. Přepadený dával incident do souvislosti s vydáním knihy s názvem Kato. Pod tímto jménem StB vedla na šéfa české diplomacie Jana Kavana svazek.
* červenec 2002 – Policie obvinila bývalého Kavanova tajemníka Karla Srbu a další lidi z přípravy vraždy redaktorky Sabiny Slonkové. Novinářka poukazovala na Srbovy podezřelé praktiky na ministerstvu zahraničí. Soud loni poslal Srbu na osm let do vězení.
] březen 2003 – Pražský vrchní soud v odvolacím řízení potvrdil desetiletý trest pro šumperského obchodníka s lehkými topnými oleji Vratislava Kutala. Dle obžaloby si objednal v roce 1993 likvidaci novináře Stanislava Čecha. Najatý vrah vraždu ale nevykonal.
* Říjen 2003 – Policie zadržela jednatele mělnické firmy Fytoz Stanislava Ohema a dalších pět mužů a obvinila je, že chtěli zaútočit na redaktora ČT Jiřího Hynka. Motivem byly jeho reportáže.
(čtk)
Hospodářské noviny, 19.1.2004, autor: Sabina Slonková