Nevyžádaná pošta o svátcích přesáhla polovinu všech e-mailů světa
Společnost MessageLabs, která se specializuje na boj s nevyžádanou poštou a počítačovými viry uvedla, že celosvětová míra spamu vzrostla v prosinci na 56 procent. Ve stejném období loni přitom internetové smetí tvořilo asi 34 procent.
Podle MessageLabs byla větší míra nevyžádané pošty způsobena částečně tím, že v průběhu Vánoc klesl počet běžných elektronických zpráv a na druhé straně byli šiřitelé spamu v průběhu vánočních svátků aktivnější.
Poslední vývoj událostí ovšem nenasvědčuje tomu, že by se tento rok situace měla zlepšit. Firmy specializující se na boj se spamem uvádějí, že od Nového roku, kdy protispamový zákon nabyl platnosti, se množství nevyžádané pošty snížilo, pravděpodobně to ale bylo způsobeno tím, že po náročném svátečním období spameři odpočívají. Podle výzkumné agentury Ferris Research bude letos nevyžádaná pošta tvořit šedesát procent všech e-mailů světa.
Zpravodajský server Register UK včera informoval o tom, že mnoho spamerů přesouvá své aktivity do zahraničí, kde není rozesílání této pošty zakázáno. “Bohužel, nový protispamový zákon bude účinný jen částečně. Až začnou chodit nevyžádané e-maily masově ze zahraničí, teprve si tvůrci zákona uvědomí, jak neefektivní toto opatření je,” uvedl pro Register Steve Linford, ředitel firmy Spamhaus, která se specializuje na boj proti nevyžádané poště. Spamhaus již v minulosti zveřejnil seznam tzv. černých adres, ze kterých nejčastěji chodí nevyžádaná pošta. Tento seznam je průběžně aktualizován.
Na druhé straně vznikl ve Spojených státech již na sklonku loňského roku tzv. do-not-spam seznam, na který zapisují své adresy všichni uživatelé, kteří nechtějí nevyžádanou poštu do schránek dostávat. Seznam je veřejně přístupný a kdokoli pošle e-mail na jednu z adres tohoto seznamu, se vystavuje soudnímu postihu. Odborníci zavedení tohoto soupisu ovšem kritizují a tvrdí, že to poslouží jen jako dobrý zdroj adres mnoha tisícům nových příjemců nevyžádané pošty ze zahraničí.
V současnosti se odhaduje, že devadesát procent veškerého spamu na světě mají na svědomí asi dvě stovky lidí. Loni se také objevil virus SoBig, který rozesílal spam z napadených počítačů.
Hospodářské noviny, 5.1.2004, autor: (haf)
Podobné zprávy
ČT získala práva na vysílání Evropské ligy UEFA pro další tři sezóny
Bonami odstartovalo svoji zatím největší televizní kampaň
Výsledky soutěže Shoproku: zvítězil lidl-shop.cz, uspěl 4camping.cz nebo Scuk
