Na internetu vítězí Spirit nad sexem
Nejnovější akční hrdina Spojených států se nehonosí vypracovanou muskulaturou ani nemá rakouský přízvuk. Je vysoký pouze 1,20 metru, vypadá jako golfový vozík, ale přesto zastane těžkou práci. Od chvíle, kdy se objevily první obrázky rudé planety, jsou USA uhranuty marsovskou sondou Spirit, napsal německý deník Frankfurter Rundschau.
Média každodenně o dobrodružstvích robota a jeho nejnovějších potížích informují a webová stránka NASA byla málokdy předtím tak často navštěvována. V uplynulých dnech na její odkaz kliklo více než 1,5 miliardy lidí. Na internetovém vyhledávači Google porazilo klíčové slovo “Spirit” dokonce i populární “sex”. Zvýšenému zájmu se těší výstavy v muzeích, jakým je například Americké muzeum přírodních dějin v New Yorku, do jejichž okruhu témat patří i vesmír.
“Mars zaujímá zvláštní místo,” říká k současné euforii Paul Saffo z Institute for the Future v kalifornském Menlo Parku. “Výzkum Marsu je pro každého něco jako psychologický Rorschachův test nadějí i obav, že ve vesmíru nejsme sami. Některé lidi tato myšlenka fascinuje, u jiných vyvolává úzkost,” míní Saffo.
Spirit znovu probudil zájem o spisovatele vědecko-fantastické literatury Kima Stanleyho Robinsona. Autor knih Rudý Mars, Zelený Mars a Modrý Mars je nyní často zván do rozhlasových debat a jeho trilogie má být zfilmována. Mars vždycky inspiroval umělce. Počínaje klasickou mystifikací Orsona Wellese Válka světů, která při odvysílání v rozhlase v roce 1938 vyvolala mezi posluchači paniku. Lidé skutečně uvěřili, že Marťané přistáli na Zemi. Slavná je také píseň Davida Bowieho Life on Mars či film Tima Burtona Mars útočí.
Rocková skupina Blur vymyslela hudební kousek pro evropskou sondu Beagle-2, na jejíž signál ale vědci z řídícího střediska Evropské kosmické agentury v hesenském Darmstadtu stále marně čekají.
První fotografie zato posílá kamera s vysokou rozlišovací schopností mateřské orbitální sondy Mars Express. Tři trojdimenzionální snímky z rudé planety má NASA zveřejnit 20. ledna.
Z marsománie svých spoluobčanů chce zjevně těžit i americký prezident George Bush, podle jehož vize mají mít Američané stálou základnu na Měsíci, odkud by pak dále startovali astronauti na Mars. To je velká výzva, neboť Měsíc je vzdálen asi 380 000, ale Mars 400 miliónů kilometrů. K dosažení Marsu by musel NASA vyvinout nový typ raketových systémů a u cesty tam i zpět počítat s délkou trvání tři roky. Tak dlouhou dobu zatím žádný člověk v kosmu nestrávil.
HN, čtk, 15.1.2004