Američané stahují z internetu méně hudby
Američané si v předvánočním období z internetu stahovali méně hudebních souborů než v jiných částech roku. Pozorovatelé tvrdí, že za poklesem mohou stát obavy z žalob, k nimž se již v loňském roce odhodlalo Americké sdružení nahrávacího průmyslu (RIAA).
Z těch, kteří si z internetu hudební soubory stahují, se jich k tomu v období čtyř týdnů do 14. prosince odhodlalo 14 procent. To je značný pokles proti jarním měsícům loňského roku, kdy tento podíl činil 29 procent, zjistila výzkumná společnost Pew Internet & American Life Project.
Od loňského září asociace RIAA podala asi 400 žalob na lidi, kteří si z internetu stahují hudbu. Sdružení své kroky zdůvodňuje tím, že lidé takovým chováním porušují autorská práva a nahrávací firmy přicházejí o zisky. Sdružení žádá za jedno porušení odškodné až 150.000 dolarů (až čtyři miliony korun).
Zhruba polovina lidí, na něž sdružení RIAA loni podalo žalobu, spor vyřešilo mimosoudní cestou. Většina z nich zaplatila 5000 dolarů či méně, ostatní jsou připraveni hájit svá práva před soudem. Před Vánocemi tak v USA hudbu z internetu stahovalo kolem 18 milionů lidí proti 35 milionům na jaře.
Nejvíce přestali hudbu z internetu stahovat ženy, vzdělanější lidé a rodiče s dětmi. Soubory si ale méně stahují také studenti. Studie zároveň zjistila, že v listopadu klesl provoz na serverech, jako je Kazaa či Grokster, které stahování souborů lidem umožňují zdarma, píše agentura Reuters.
Nahrávací průmysl v prosinci utrpěl překvapivou porážku, když federální odvolací soud rozhodl, že nelze prostřednictvím obsílek žádat, aby poskytovatelé internetových služeb museli nahrávacím firmám sdělovat jména lidí, kteří si hudbu z internetu stahují. V minulosti na to nahrávací firmy spoléhaly.
Pokud budou chtít nahrávací firmy v budoucnu zjistit, kdo si z internetu stahuje hudbu, budou muset podat žalobu na anonymního obviněného. Ten se v americké právní terminologii označuje jako John Doe, v české právní praxi se pro anonymního obviněného užívá jméno Jan Novák. Žalobce se potom musí pokusit přesvědčit soud k vydání obsílky. Jedině tak může zjistit identitu obžalovaného.
Obsílkou ale vše nekončí, protože obviněný má právo napadnout požadavek na odkrytí své identity. Americké soudy už v minulosti mnohokrát požadavku na odkrytí identity nevyhověly a většinou při tom využily prvního dodatku americké ústavy. Ten sice Američanům dává právo anonymně se pohybovat po internetu, toto právo nicméně podle expertů není absolutní.
Spousta lidí ze strachu před žalobami stahuje hudební soubory z placených portálů, které si většinou účtují maximálně 99 centů za skladbu (asi 26 Kč). Nejvíce se hudba stahuje z portálů Napster a iTunes, fungovat jich ale začíná čím dál více.
Podobné zprávy
