Slovenská televize a rozhlas budou fungovat podle nových zákonů
Slovenský parlament schválil nové zákony o veřejnoprávní Slovenské televizi (STV) a Slovenském rozhlase (SRo). Obě média tak budou moci od příštího roku fungovat na principech, které jim umožní zlepšit hospodaření a konkurenceschopnost a zároveň naplňovat principy veřejnoprávních sdělovacích prostředků. Změny v zákonech se týkají také posílení pravomocí rad STV a SRo, které budou jmenovat jejich ředitele. Tuto funkci dosud plnil parlament.
“Jsme rádi, že parlament přijal zákon v podobě, která umožní pokračování reformy v STV,” řekl člen krizového vedení televize Branislav Záhradník.
Nové vedení stanice se snaží pod vedením ústředního ředitele Richarda Rybníčka vypořádat s obrovskými dluhy z předchozích let, které postupně narůstaly. Management televize dokonce ve snaze uspořit peníze letos propustil více než polovinu zaměstnanců.
S přijetím nového zákona o STV ale není spokojena opozice a nezávislí televizní tvůrci. V původním návrhu se totiž objevila zmínka o tom, že by STV měla na pořady vzniklé ve spolupráci s nezávislými tvůrci vyčlenit pětinu příjmů z koncesionářských poplatků. Sama televize ale s návrhem nesouhlasila a parlament ho nakonec nepodpořil.
“Byl by to mimořádně nesystémový krok, protože by to vyčlenilo 300 milionů korun z 550 milionů na původní tvorbu, které plánujeme na příští rok,” řekl Záhradník o nesnázích, které by pětina příjmů z koncesí pro nezávislé tvůrce STV přinesla.
Nový zákon o televizi rozšíří kompetence Rady STV o jmenování a odvolávání ústředního ředitele. Dosud šéfa STV volil parlament. Dnes schválený zákon o STV také umožní televizi vlastní podnikání, podle Záhradníka ale ubírá některé pravomoci managementu televize a přesouvá je na radu. Vytvoří se také Dozorčí rada STV.
“Jde o možnost STV vstoupit do projektu peoplemetrů, o možnost STV vytvořit společnost na prodej reklamního času, který bude v jejím stoprocentním vlastnictví tak, aby televize měla absolutní kontrolu nad prodejem svého reklamního času. Uvažujeme rovněž o vytvoření společnosti, která by se zabývala vymáháním koncesionářských poplatků,” shrnul podnikatelské plány Záhradník.
STV má nyní “staré dluhy” ve výši zhruba 600 milionů slovenských korun, letošní rok ale podle Záhradníka bude vůbec prvním, kdy televize nebude hospodařit se ztrátou. Televize však nadále rokuje s vládou, aby jí pomohla smazat “staré dluhy”.
Diváci STV by měli změny pocítit po Novém roce, kdy budou moci na obrazovkách zhlédnout zcela novou programovou strukturu na obou kanálech a nové pořady. STV1 by podle nového vedení měl být kanálem rodinného typu a STV2 kanálem pro náročného diváka.
Nový zákon o SRo umožní kromě přesunu dosud státního majetku do fondů rozhlasu také možnost přijímat peníze z evropských fondů. Rozšíří se také kompetence Rady SRo a počet jejich členů a vznikne dozorčí komise rádia. Rozhlasová rada bude stejně jako Rada STV volit ředitele rádia.
Podobné zprávy
Měření sledovanosti se musí změnit, shodují se manažeři. Domluví se? Jak?
V marketingu se více soustředíme na značku
