Italský parlament přijal mediální zákon
Italský parlament přijal kontroverzní mediální zákon, který je podle kritiků “šit na míru” zájmům premiéra Silvia Berlusconiho, vlastníka největšího italského mediálního impéria. Zákon schválila pravicová vládní většina přes odpor levicové opozice, podporované některými vydavateli novin a státní radiotelevizní společností RAI, napsala agentura Reuters.
Podle odpůrců zákon favorizuje soukromou vysílací společnost Mediaset, nakladatelství Mondadori a největší italskou reklamní firmu, které všechny vlastní Berlusconiho rodinný holding Fininvest. Naproti tomu podle přívrženců vlády přinese nový zákon “čerstvý vítr” do příliš rigidního mediálního trhu, umožní omezovanému italskému mediálnímu průmyslu čelit zahraniční konkurenci a vytvoří rámec pro digitalizaci televizního vysílání.
Zákon ruší dosavadní omezení, podle kterého jedna společnost nesměla ovládat více jak 20 procent příjmů mediálního trhu. Šéf Mediasetu Fedele Confalonieri dnes na tiskové konferenci oznámil, že nový zákon umožní jeho firmě a sesterské Mondadori získat dodatečných 750 milionů eur.
Reforma umožňuje také zahájit částečnou privatizaci RAI od příštího roku a upravuje složení jejího vedení. Reviduje protitrustové zákony v médiích, které mají v Itálii chránit pluralitu informací.
Návrh zákona se projednával v obou komorách parlamentu již rok. Levice předložila k návrhu mnoho dodatků ve snaze zabránit jeho přijetí, po dlouhých peripetiích však vládní většina prosadila svůj postoj.
Šestašedesátiletý Berlusconi je nejbohatším mužem v Itálii. Podle časopisu Forbes se ve světě řadí svým jměním na 45. místo. Jeho impérium sahá od médií a financí přes nemovitostí až po sport.