Investoři začali soupeřit o vydavatelství Supraphon
Přestože zábavní holding Bonton dosud nezformuloval nabídku na prodej hudebního vydavatelství Supraphon, jednotliví zájemci se již nyní začali předhánět v nabídkách. Čilou aktivitu investorů vzbuzuje především bohatý archív firmy, zahrnující velkou část nahrávek klasické hudby českých hudebníků. Rozprodávání jednotlivých částí holdingu zahájil Bonton poté, co se mu nepodařilo v loňském roce sehnat strategického partnera pro celou firmu.
Zájem o Supraphon projevila podle vedení holdingu především některá velká hudební vydavatelství, takzvaní majors. Do této skupiny se počítají společnosti BMG, Sony Music, Warner Music, Universal Music a EMI. “Dosud nás oslovilo kolem deseti zájemců,” potvrdil ředitel Bontonu Zdeněk Kozák. Podle jeho slov firma nejprve pověří vypracováním nabídky na prodej společnosti zkušeného bankéře, který sám osloví potenciální uchazeče. “S dokončení prodeje Supraphonu počítáme příští rok,” dodal Kozák.
Jedním z kandidátů na nového vlastníka Supraphonu je kupříkladu mediální koncern Bertelsmann, do jehož portfolia spadá gramofirma BMG. “Zatím jsme žádnou nabídku neposílali, čekáme, až Bonton poskytne o Supraphonu bližší informace,” uvedl ředitel BMG Czech Republic Milan Herman. Více aktivity projevil Popron, který již podle ředitele Alana Piskače sám předběžně oslovil Bonton. Naopak EMI se do obchodního klání patrně nezapojí. “Není mi nic známo, že by koncern EMI projevil nějaký zájem, a nepředpokládám, že bychom tento postoj chtěli měnit, ” sdělil šéf české pobočky EMI Vladimír Kočandrle.
Supraphon v rámci holdingu Bonton představuje pověstnou “husu snášející zlaté vejce” – jeho archív obsahuje přibližně 120 tisíc nahrávek vzniklých během socialismu. Značnou část z toho tvoří alba vážné hudby, z nichž mnohá se dosud neobjevila na kompaktním disku. “Vážná hudba se svou prodejností nemůže měřit s pop music. Zajímavé je však její využití v reklamě nebo v reklamních nosičích pro firmy,” komentoval atraktivitu supraphonového archívu Herman.
Ještě před prodejem Supraphonu by Bonton chtěl dokončit prodej dalších dvou dceřiných společností – Bontonfilmu a Bontonlandu. “V obou případech jednáme vždy s jedním vážným zájemcem. Prodej by měl být dokončen v prvním čtvrtletí 2004,” informoval Kozák.
Holdingu se doposud podařilo úspěšně prodat Rádio Bonton a podíl v hudební firmě Sony Music/Bonton. Poslední úspěšná transakce se letos v srpnu týkala akciové společnosti Hybernia, která se zabývá výstavbou muzikálového divadla v pražském paláci U Hybernů. Novým majitelem se podle Kozáka stala slovenská společnost Credit Partner z Banské Bystrice. Prodejní cena se vyšplhala na 45 miliónů korun. “Jeden milión jsme získali za prodej akcií a zbylých 44 miliónů půjčil Credit Partner Hybernii, která těmito penězi splatila dluhy vůči Bontonu,” prozradil Kozák.
Hospodářské noviny, 2.12.2003, autor: Aleš Borovan