Novinář pronikl jako komorník do Buckinghamského paláce
Britské bezpečnostní služby mají z ostudy kabát. Přes všechna údajně přísná bezpečnostní opatření provázející státní návštěvu prezidenta George Bushe v Londýně, která daňové poplatníky stála pět miliónů liber, se totiž jednomu britskému novináři podařilo dostat do nejbližšího okolí amerického prezidenta.
Redaktor bulvárního listu Daily Mirror Ryan Parry, který do Buckinghamského paláce pronikl, když se tam před dvěma měsíci nechal zaměstnat jako komorník, uvedl, že při úterním přivítaní americké delegace britským královským párem by jako případný terorista měl možnost na Bushe spáchat atentát.
“Bezpečnostní opatření před návštěvou byla tak vágní, že jsem si mohl chodit, kam jsem chtěl,” uvedl Parry, který ještě v úterý večer pozoroval z jídelního pokoje Buckinghamského paláce, jak královna přijímá Bushe. Teprve pak se rozhodl vystoupit z anonymity. Kdyby to neudělal, jak sám řekl, ve středu ráno by servíroval čaj Bushově bezpečnostní poradkyni Condoleezze Riceové i šéfu diplomacie Colinu Powellovi. Případ senzačního proniknutí “vetřelce” skrze Bushovu bezpečnostní “bublinu” tvořenou jeho ochrankou se dostal na přední strany většiny britských médií a upozadil tak včerejší oficiální Bushův program.
Britský ministr vnitra David Blunkett na skandál reagoval prohlášením, že již nařídil vyšetřování případu a revizi kontroly všech zaměstnanců Buckinghamského paláce.
Nejpikantnější na aféře je způsob, jakým si Buckinghamský palác ověřoval totožnost šestadvacetiletého uchazeče o práci. I letmé zadání Parryho jména do internetového vyhledávače by totiž personalistu navedlo na jeho starší novinové články. Místo toho podle Daily Mirroru člověk z paláce zavolal do hospody, kterou Parry v žádosti o práci uvedl jako místo podání referencí na jeho osobu.
“Když se výčepní zeptal, jestli někdo zná Ryana Parryho, jakýsi opilec řekl, že je to dobrý chlap,” citovala BBC šéfredaktora Daily Mirroru, který tak přiblížil okolnosti, za jakých byl redaktor do služby u královny přijat.
Hospodářské noviny, 21.11.2003, autor: (sma)
Podobné zprávy
Young Lions: Kategorii PR vyhrály Iva Křenová a Zuzana Klierová z Bison & Rose

Tento mění design produktů a komunikaci s VMLY&R Commerce a Ogilvy
Dentsu spouští produkci Content Symphony, řídí ji Radim Kameník
