Kabelová televize nepodraží, rozhodli senátoři
Služby kabelové televize zůstanou i v lednu příštího roku zatíženy pětiprocentní daní z přidané hodnoty. Ta se měla podle přijatých a chystaných zákonů v lednu zvýšit na 22 procent a v květnu opět klesnout zpět na pětiprocentní sazbu.
Změnu, která zachová původní zdanění, prosadili 12. listopadu senátoři se souhlasem ministra financí Bohuslava Sobotky do novely zákona o dani z příjmu, který je součástí reformy veřejných financí.
Zákon, který má především přinést v příštích třech letech postupné snížení daní z příjmů firem v z 31 na 24 procent, se nyní s tímto pozměňovacím návrhem vrací do sněmovny. Sobotka senátorům slíbil, že podpoří jejich verzi zákona, takže koalice nebude ke schválení zákona potřebovat 101 hlasů, ale pouhou prostou většinu.
Projednávání zákona ani hlasování se včera nezúčastnili občanští demokraté. Protestovali proti tomu, že Senát obdržel návrh zákona v jiné verzi, než ho schválila sněmovna. Poslanci vládní koalice, kteří do zákona chtěli zakotvit daňové odpisy automobilů jen do výše 900 tisíc korun, totiž přehlédli chybu, která byla proti smyslu tohoto návrhu, a opravili ji, až když byl zákon ve sněmovně schválen. “Počkáme, jestli bude zákon definitivně přijat a až se objeví ve sbírce zákonů, jsme připraveni podat ústavní stížnost,” řekl včera předseda ODS a senátor Mirek Topolánek.
Jeho strana si totiž přeje, aby se u Ústavního soudu vyjasnilo, co ještě je a co už není legislativní technická změna, kterou je možné přidat do již schváleného zákona.
Ministr Sobotka by neviděl jako neřešitelný problém ani to, kdyby dal Ústavní soud ODS za pravdu a případně zákon zrušil. “Reformní většina ve sněmovně a v Senátu je v případě potřeby schopna zákon znovu schválit,” řekl Sobotka.
Senátor za ČSSD a šéf odborové centrály Milan Štěch neuspěl včera s návrhem, aby odečitatelná položka ze základu daně u fyzických osob vzrostla na 40 800 korun pro každého občana, čímž by stát přišel zhruba o 2,5 miliardy korun.
Včerejší novelou zákona o dani z příjmu Senát ukončil projednávání reformy veřejných financí. Většinu svých požadavků do ní odboráři neprosadili. “Jako porážku to nevnímám. Dokázali jsme třeba prosadit, že se doba středoškolského studia bude započítávat do důchodu, a to je v průměru 700 až 1200 korun pro každého budoucího důchodce,” odmítá Štěch názor, že konečná podoba reformy je prohrou odborářů.
Hospodářské noviny, 13.11.2003, autor: Josef Kopecký