Američané si legálně stáhli více písní, než si koupili singlů v obchodech
Legální stahování hudby se stalo ve Spojených státech velmi populárním. Hudební fanoušci si od konce června pořídili na internetu téměř dvakrát více písní, než koupili v obchodech singlů, píše server BBC News.
Američané si na internetu zakoupili více než 7,7 miliónu hitů, zatímco z obchodů zmizely jen čtyři milióny singlových nahrávek. Podle odborníků je to důkaz toho, že legální hudební servery nejenže mohou mít úspěch, ale že pomohou hudebnímu průmyslu vzpamatovat se z klesajících tržeb.
Na druhou stranu upozorňují, že srovnávat prodeje jednotlivých písní na internetu a v obchodech je velmi obtížné a zavádějící, uvedl server Ananova. Na klasických CD totiž vychází stále méně singlů. Nahrávací společnosti totiž snížily jejich počet právě kvůli klesajícím tržbám.
“Navíc si většinu písní mohou fanoušci najít na hudebních serverech. Pokud vím, tak nyní je možné stáhnout přes půl miliónu různých hitů, kdy za jeden zaplatí zákazník necelý dolar,” řekl Phil Quartararo ze společnosti EMI.
Velká hudební vydavatelství navíc podle agentury Reuters podporují legální hudební servery jako iTunes nebo nedávno obnovený Napster poskytováním práv k nejnovějším písním. Bojují tak proti nelegálnímu stahování hitů ze serverů jako je Kazaa nebo Morpheus, které podle nich jsou hlavním důvodem upadajících tržeb hudebního průmyslu.
Hospodářské noviny, 5.11.2003, autor: (aju)
Podobné zprávy

Zájem o hry na vzestupu. Jak jej využít?
Měření sledovanosti se musí změnit, shodují se manažeři. Domluví se? Jak?
V marketingu se více soustředíme na značku
