Kampaň “Stop násilí” řekne: Pomozte týraným ženám
Kampaň “Stop násilí” řekne: Pomozte týraným ženám. Televizní spoty a billboardy mají přesvědčit veřejnost a prosadit zákony proti násilníkům.
Pokud si lidé uvědomí, že domácí násilí není možné tolerovat, budou tvůrci kampaně “Stop násilí” spokojeni. Včera ji zahájilo jedenáct nevládních organizací.
Televizními spoty i billboardy chtějí aktivistky prosadit také přijetí nových zákonů proti násilníkům.
“Lidé už vědí, že domácí násilí existuje, dosud je ale zvykem ho tolerovat a záležitostí druhých si nevšímat,” vysvětluje záměr jedna z organizátorek, Petra Švecová z Nadace Rosa. “Přitom je možné obětem hodně pomoci. Často nedokáží překonat beznaděj a potřebují někoho, komu mohou důvěřovat. Může to být soused, příbuzný, kolega z práce,” dodává Švecová.
Nevládní organizace budou rovněž pořádat kulaté stoly a konference, kde se budou moci setkat zdravotníci, zaměstnanci sociálních úřadů a policisté.
“Kampaň tak může vytvořit příznivé klima pro přijetí zákonů, které by dokázaly rodiny před domácím násilím ochránit,” slibuje si Ludmila Čírtková z Bílého kruhu bezpečí. Připomíná, že paragrafy proti domácímu násilí se chystá prosadit pracovní skupina “Stop aliance proti domácímu násilí”, které se rovněž účastní politici Miroslava Němcová (ODS), Stanislav Gross (ČSSD) a Jan Kasal (KDU-ČSL).
Čírtková tvrdí, že skupina do konce roku připraví věcný záměr zákona, který by mohl jednotlivé případy domácího násilí úspěšně řešit. Bude vycházet z rakouského vzoru. V Rakousku stačí, když oběť domácího násilí případ nahlásí, a policie může násilníka na deset dnů vystěhovat z bytu a zakázat mu přiblížit se ke své oběti. Zároveň budou k dispozici psychologové, kteří oběma stranám navrhnou rozumné řešení. Muži, kteří obvykle bývají násilníky, se mohou domů vrátit až se souhlasem partnerky.
Saša Lienau z nevládní organizace ProFem zase doufá, že kampaň pomůže k tomu, aby sněmovna schválila novelu trestního zákona. Sepsala ji senátorka Jitka Seitlová, přijal Senát a prošla prvním čtením ve sněmovně. Podle ní bude každý, “kdo týrá osobu blízkou nebo osobu žijící s ním ve společném obydlí”, odsouzen až na tři roky, surovci až na osm let.
ProFem novelu vítá, ale připravuje alternativní návrh, který by domácí násilí definoval jako trestný čin. Sněmovna by o obou návrzích měla rozhodnout ještě během dvouměsíční kampaně.
Hospodářské noviny, 7.10.2003, autor: Petr Holub