Kdo zabil Pearla? Teorie se různí
Spojené státy tvrdí, že Daniela Pearla, redaktora deníku Wall Street Journal, zavraždil loni v Pákistánu předák Al-Káidy jménem Chálid Šajch Muahammad. Islámábád, který už loni v červenci případ uzavřel a odsoudil jiné osoby, však s touto novou teorií zatím příliš nesouhlasí.
Washington nezveřejnil žádné informace, které ho k novému závěru vedly. Svou teorií však označuje za ověřenou. “Vláda došla k závěru, že (Muhammad) osobně zabil Pearla,” řekl agentuře AP nejmenovaný představitel USA.
Nově obviněný terorista, kterého letos Pákistán zadržel, v minulosti řídil finanční záležitosti Al-Káidy a měl k dispozici obrovské částky. V souvislosti s Pearlem se o něm ale vůbec nehovořilo.
Pákistánský soud naopak v červenci uvedl, že za zabití redaktora uneseného ve městě Karáčí 23. ledna 2002 je odpovědný islámský radikál Umar Saíd. Muž původem z Británie byl odsouzen k trestu smrti, jeho tři komplicové na doživotí.
Již tehdy však pozorovatelé přiznávali, že proces s domnělými únosci po celou dobu provázely pochybnosti.
Státní žalobci neměli kromě videokazety zachycující smrt novináře mnoho důkazů. Chyběl jim i předmět, kterým byl Pearl zabit. Ačkoli bylo z účasti na vraždě obviněno jedenáct lidí, jen čtyři z nich stanuli před soudem. Ze čtyřiceti svědků jich bylo vyslechnuto jen 23.
“Je pravda, že soud probíhal v zemi ovládané vojenským režimem a provázel ho silný mezinárodní tlak,” řekl těsně po procesu Hospodářských novinám Scott Baldauf, pákistánský zpravodaj deníku Christian Science Monitor.
Umar Saíd je známý radikál a jeho odsouzení většina pozorovatelů schvalovala. Nyní Pákistánu hrozí, že se bude muset případem znovu zabývat. Místní vyšetřovatelé zatím odmítají americkou teorii přijmout. “Mnohá média o tom informují. My nemáme důkazy ani důvěryhodné informace,” řekl agentuře AP nejmenovaný představitel pákistánské tajné služby.
O smrti Pearla tak existují dvě různé teorie. Další okolnosti případu by mohl odhalit ještě film, jehož předlohou bude novinářův příběh zpracovaný jeho manželkou Marianne. Ta s Pearlem pobývala v Pákistánu, dokud nebyl unesen.
Ze země pak odjela dříve, než vyšetřovatelé získali její svědectví, neboť se jí brzy mělo narodit dítě, které se Pearlem čekala.
Minulý týden žena prodala autorská práva ke svému dílu studiu Warner Bros. Kniha se jmenuje “Mocné srdce: Statečný život a smrt mého manžela Dannyho Pearla”. Redaktor Wall Street Journalu se tak stane po vojačce Jessice Lynchové dalším filmovým hrdinou války proti terorismu.
Hospodářské noviny, 23.10.2003, autor: (luc)