Bulharsko a Polsko mezi oceněnými na festivalu Prix Europy
Bulharsko a Polsko jsou jediné dvě postkomunistické země, které se vklínily mezi západní státy a získaly ceny na festivalu programů veřejnoprávních televizí a rozhlasů, který skončil v sobotu večer v Berlíně.
V osmi kategoriích festivalu, který se koná každoročně pod záštitou evropských institucí, bylo uděleno celkem 12 cen v hodnotě 69.000 eur.
Česká republika, která měla v soutěži šest programů, ani Slovensko se dvěma programy žádnou cenu sice nezískaly, ale i tady stejně jako ve sportu platí heslo “není důležité zvítězit, ale zúčastnit se”. Cílem festivalu je totiž poznávání kultur evropských zemí.
Celkem soutěžilo téměř 250 programů z více než 40 zemí Evropy.
Slovensko mělo také tři programy v nesoutěžní přehlídce jednominutových videoprogramů, které natočili mladí lidé ve věku 12 až 20 let z Evropy a střední Asie. Smyslem této přehlídky je dát příležitost mladým tvůrcům jasně a svobodně formulovat myšlenky.
Nejvíce trofejí na festivalu získala Velká Británie (tři ceny a tři zvláštní uznání), Švédsko (tři ceny) a Norsko (dvě ceny).
Hlavní cenu v kategorii televizní film získal britský snímek Maso a krev, který vypráví o problémech mentálně postižených lidí.
Hlavní cenu v kategorii televizní dokument získal švédský film Hugo a Rosa. Autor sleduje bratra a sestru během posledních deseti let jejich života. Je to dojemný pohled na úžasně vitální lidi, kteří se dožijí věku 101 a 96 let.
Vítěz v kategorii televizní aktualita – německý snímek Prestige – sleduje přírodní katastrofu, která následuje po potopení tankeru Prestige u břehů Galicie v listopadu 2002, ze kterého se vylilo více než 30.000 tun nafty do moře.
V kategorii Iris, která se věnuje multikulturním problémům, získal cenu film Poslední rolníci, který vypráví o odchodu rumunských rolníků za lepším životem na Západ.
Vztah dospívající dcery a její matky je námětem vítězného rozhlasového dokumentu, který norští autoři nazvali Nanna a máma.
Nejlepší rozhlasová hra roku 2003 se jmenuje Risk. Její autoři se zamýšlejí nad tím jak žít s bolestí způsobenou zradou.
Hlavní cenu za drama na internetu získal švédský příspěvek o přenesení rozhlasového programu pro děti na internet.
Británie získala cenu za dokument na internetu, který vypráví o poznávání vlastního těla.
Polsko získalo zvláštní cenu v kategorii rozhlasový dokument Sirotci o pobytu korejských dětí v Polsku během korejské války.
Zvláštní cenou v kategorii televizní dokument byl oceněn bulharský film Mladí srdcem o životě starších lidí, kteří milují společnost, hudbu a tanec.