Zájem o leasing roste
Zájem lidí o nákup věcí na leasing neustále roste, i když ne tak dynamicky jako v předchozích letech. Boom zažívá hlavně leasing ojetých osobních a malých užitkových vozů, jehož podíl vzrostl proti loňsku z necelých 21 na téměř 28 procent. Firmy působící na domácím trhu poskytly za pololetí leasing na zboží za více než 49 miliard korun, když loni to bylo o 700 milionů méně. Vyplývá to ze statistiky Asociace leasingových společností.
Nejvíce lidé kupují osobní a lehká užitková auta, které tvoří přes tři čtvrtiny hodnoty zboží pořízeného na leasing. Zatímco podíl leasingu nových aut proti konci loňského roku mírně klesl, výrazně roste zájem o nákup ojetých vozů.
Největší meziroční nárůst však zaznamenal leasing domů a budov, který se ztrojnásobil na 928 milionů korun. Tato čísla však mají podle dřívějších informací asociace pouze orientační charakter, protože řada společností poskytujících leasing nemovitostí údaje neposkytuje. Lídrem je Raiffeisen-Leasing s prodanými nemovitostmi v hodnotě 428 milionů korun.
Ve srovnání s koncem loňského roku se naopak snížil podíl leasingu těžších dopravních prostředků, počítačů a vybavení kanceláří.
Nejúspěšnější společností zůstává ČSOB leasing, která do konce června uzavřela obchody za téměř 6,7 miliardy korun. Následují CAC Leasing a ŠKoFIN, obě s obchody za více než 6,4 miliardy korun.
O desetinu na téměř 7,4 miliardy korun také proti loňsku vzrostla hodnota poskytnutých spotřebitelských úvěrů. Vede GE Capital Multiservis s úvěry v hodnotě přes 2,4 miliardy korun. Následují Home Credit Finance a Cetelem ČR s úvěry za zhruba dvě miliardy korun.
Prodeje na splátky společnosti sdružené v asociaci, která zahrnuje drtivou většinu firem na trhu, zdvojnásobily na 1,6 miliardy korun. Nejúspěšnější byly ČSOB Leasing a CAC Leasing, obě s obchody za zhruba 650 milionů korun.
-čtk-
Podobné zprávy
Tescu bude v Česku šéfovat Katarína Navrátilová
Obrat e-shopů byl prvním kvartálu o 16 miliard korun vyšší než loni
