Skip to content
  • Marketing
  • Média
  • Lidé
  • Názory
  • Sport
  • Akce
  • Extra
Předplatné
{{ search.error }}

Nalezené příspěvky

{{ post.post_title }}

{{ post.excerpt }}
{{ post.meta }}
Více výsledků

Ředitel TV Nova: Arbitráž je nesmysl

Redakce MAM14. 8. 2003


Petr Dvořák (1964), člen vrcholového vedení PPF, od loňska působí jako generální ředitel TV Nova. Loni se výrazně podílel na vyjednávání se skupinou MEF o vstupu do Novy. Poté, co PPF získalo v televizi 50% podíl, se stal jednatelem držitele licence CET 21. Vede i dozorčí radu eBanky. Dvořák absolvoval technickou kybernetiku na ČVUT a obdržel titul MBA v Chicagu.

Co podle vašeho mínění vedlo CME k náhlému a možná neočekávanému podání žaloby u arbitrážního tribunálu ve Vídni?

CME po výhře před stockholmským tribunálem zjistila, že arbitráže mohou být vítaným zdrojem neočekávaných příjmů, a možná, že se v tomto druhu podnikání prostě našla. Nebude ale náhoda, že zahájení arbitráže přišlo několik dní před vyhlášením pololetních výsledků CME – spuštění arbitráže CME oznámila už v této pololetní zprávě. Z načasování soudím, že šlo o snahu ukolébat nebo udržet si akcionáře vidinou budoucích zisků.

Pokud to mohu komentovat z našeho pohledu, arbitráž je nejenom neoprávněná, ale hlavně nesmyslná. Sice jmenujeme svého arbitra, pokusíme se ale arbitráž zpochybnit jako takovou. Prezident společnosti CME Fred Klinkhammer v českých médiích prohlašuje, že stejnou škodu nechce nárokovat dvakrát, nicméně CME už rozpoutala čtvrtou arbitráž – pokud započítám i spor s Vladimírem Železným. Ani nehovořím o tom, že CME žalobu o stejné peníze jako ve Vídni podala současně také u Městského soudu v Praze.

Ekonomická ekvilibristika je už výpočet požadované částky, za nějž by se musel stydět student prvního ročníku VŠE. Výpočet totiž vznikl tak, že vzali veškeré výnosy z ekonomické činnosti CET 21 za poslední čtyři roky, od toho odečetli náklady servisní ČNTS za rok 1998 navýšené v jednotlivých letech o inflaci, a z toho jim vznikla suma celkového zisku 7,5 miliardy korun – podotýkám, že před zdaněním. Tu podělili počtem dní v posledních čtyřech letech a vyšlo jim 5,2 milionu korun za den, a to zase rozpustili do následujících let – až do 31. ledna 2017, kdy Nově vyprší licence. Tak se vyšplhali k 35 miliardám. Ignoruje to daně, ekonomické cykly a investice do společnosti. Jak je ta přímka prostá, tak je nesmyslná.

Domníváte se tedy, že šlo o manévr, jak získat licenci na vysílání Novy?

Možná mají pocit, že se tímto způsobem mohou k licenci dostat. Je skutečně pravda, že naše společnost nemůže tak snadno zaplatit částku v řádech desítek miliard korun. Zřejmě by se dostala do konkurzu a pak by Rada pro rozhlasové a televizní vysílání licenci CET 21 patrně odebrala. Do tendru o licenci by se pak CME samozřejmě mohla přihlásit. To, že v případě úspěchu ve sporu CME nabízí státu “vratku” přes 6,5 miliardy korun, hodnotím jako pokus naklonit si české politiky. Jde o jejich vstřícnost při případném tendru na licenci.

Předcházelo podání žaloby nějaké jednání o smírném narovnání sporů?

Taková jednání jsme nabízeli od našeho vstupu do TV Nova. Nejprve za nás jednal výkonný ředitel České produkční Petr Chajda, potom já. CME nejprve jednání odmítla s poukazem, že nechce ovlivňovat výsledek stockholmské arbitráže, v níž si byli poměrně jisti. Poté, co arbitráž CME skutečně vyhrála, jednání se rozeběhla znovu. Připravit jsem je měl já.

Navrhovali jsme narovnání všech vztahů mezi CME a Novou. Pan Klinkhammer možnost dohody přijal s tím, že než k ní dojde, bude však CME pokračovat v soudních sporech. Na přelomu května a června nám přišla výzva pražského zástupce CME Michala Donatha, aby s CME jednal přímo hlavní vlastník PPF Petr Kellner. My jsme to akceptovali, pouze jsme chtěli schůzku předjednat. Bohužel, než jsme si mohli vyjasnit vzájemné nároky a požadavky, přišla arbitráž.

V čem mělo narovnání spočívat?

Za ukončení sporů jsme CME chtěli nabídnout některá aktiva ze skupiny Novy, která by pro ně měla cenu. Šlo například o náš podíl v ČNTS. Jak probíhající soudní spory dopadnou, je nejisté: CME by vyměnila nejistotu za jistotu a také my bychom se rádi nejistoty zbavili.

Arbitráž proti CET 21 může dopadnout tak, že tato licencovaná společnost bude odsouzena zaplatit miliardy. Drží v ní vůbec PPF podíl? V poslední době se ke svým bývalým procentům znova hlásí firma Vilja otců – zakladatelů Novy a taky Vladimír Železný.

Obchodní rejstřík má dnes, myslím, dost podkladů, že PPF jsou spolu s MEF Holdingem Jiřího Šmejce právoplatní majitelé. Vladimír Železný sdělil televizní radě, že soud rozhodl o zastavení jeho exekuce, a tím pádem by se mu měl vrátit obchodní podíl, který byl v rámci exekuce vypořádán. Je pravda, že pokud při exekuci není s obchodním podílem nijak naloženo, vrací se zpátky majiteli. Pokud ale naloženo je, rozpouští se. A my jsme se Železného podílem naložili tak, že jsme ho proporcionálně nabídli stávajícím vlastníkům. Někteří nabídku přijali, jiní ne, takže 28,75 % zbylo na společnosti. Doktor Železný nemá právo ani na tento zbytek a již to uznal.

Na nákup akcií Vilji, který nám umožnil vstup do CET 21, máme obchodní smlouvy. Pánové začali tvrdit, že akcie Vilji nikdy neprodali. Směšují tak svou právní obranu v rámci soukromých trestních řízení s obchodním sporem. Obávám se, že zatím vůbec nedoceňují, co to pro ně může znamenat z hlediska obchodního práva. V tuto chvíli s nimi jednáme o tom, aby svůj postoj změnili a našli si jinou taktiku.

Může ještě dojít s CME ke smíru?

Jejich nárok bohužel představuje ekonomický nesmysl. Zrovna tak je nesmysl, abychom uzavírali dohodu o narovnání a zaplatili přitom 35 miliard. Arbitráž a soudy necháme proběhnout. Pokud se jedná o způsob nátlaku, tak na něj nepřistoupíme. CME by musela přijít s něčím rozumným.

Nelituje nyní PPF, že do Novy před rokem přes odpor tehdejších vlastníků vstoupilo?

Jsme zvyklí, že naše investiční akce nejsou jednoduché. Zvýšené riziko znamená v řadě případů zvýšený zisk. Jsme si poměrně jisti, že situaci ustojíme a Novu ve vhodnou chvíli výhodně prodáme. Navazujeme řadu kontaktů, ale v brzké době k tomu nedojde. Musíme to dotáhnout do stavu, kdy Nova bude standardní společností.

Mrzí mě spíš jiná věc: jakým způsobem česká politická scéna přistoupila k nabídce CME. PPF je česká skupina – už proto bych ze strany státu očekával určitou podporu. Při stockholmské arbitráži byla CME nenáviděnou protistranou – teď je reakce nulová. Nepočítám-li výroky ministra Dostála.


Týdeník Ekonom, autor: Emil Szirmai

×

News Corp se vrátila v posledním čtvrtletí i za celý rok do zisku

Starší článek

Rada ČT rozčarována z hospodaření veřejnoprávní televize

Novější článek

Podobné zprávy

Lidé
Foto: DDB Prague

DDB Prague posiluje kreativu a digitál

Lluis Rotger je nový expriential creative lead, Christophe Wechsler senior art director, Jiří Kirchner senior copywrighter a Ivan Krajčovič digitální stratég.
17. 4. 202117. 4. 2021
Marketing

Kultura si strategii maže na chleba

Nejde jen o oblékání, firemní kultura musí především pomáhat k vyšší výkonnosti byznysu, říká Pavel Kuhn ze společnosti Kogi Con.
17. 4. 202116. 4. 2021
Marketing

Mattoni poprvé uvádí plošně na trh plechovky

Minerální voda Mattoni představila novou řadu ochucené minerální vody Mattoni v plechovkách. Značka se tím stává první českou minerální vodou v plechovce,…
16. 4. 202116. 4. 2021
Média

Přímý přenos pohřbu prince Philipa poběží na Nově, CNN Prima News i v ČT24

V sobotu 17. dubna se uskuteční pohřeb Jeho královské Výsosti Prince Philipa, vévody z Edinburghu. Televize Nova tak od 15:20 zařazuje do vysílání přímý…
16. 4. 202116. 4. 2021
Reklama

Aktuální vydání MAM můžete číst online ZDE.

číst předplatit

Lidé v pohybu

Peter Fecko šéfuje Grayling ve střední a východní Evropě
Bývalý ekonomický novinář Leoš Rousek nastupuje do PPF jako mluvčí

Newsletter MAM

Do schránky chodí v pondělí a ve čtvrtek.

  • Kontakt
  • Inzerce
  • Ochrana osobních údajů
  • Obchodní Podmínky
Tato stránka používá cookies: Zjistěte více