Z reklam v unii by měla zmizet sexualita
Hospodářské noviny, 18.7.2003 /od zpravodaje Milana Fridricha/
Evropská komise připravuje nové sociální zákony postihující takzvanou sexuální stereotypizaci. Pokud se prosadí, budou mít převratný dopad na pojišťovnictví, reklamu, vzdělávací systém a svět médií.
Smyslem zákona je změnit obraz ženy jako sexuálního objektu, atraktivního doplňku, ozdoby televizních estrád, domácí hospodyňky nebo děvčátka hrajícího si s panenkami. Muži zase přijdou o své ztělesnění hrdinů a šéfů.
Novou legislativu má na starosti komisařka pro sociální otázky Anna Diamantopulusová, které se před dvěma lety podařilo do unijního právního řádu prosadit poprvé v historii směrnici o sexuálním harašení na pracovišti. Sexuální stereotypizace je podle ní druhým krokem, jak zajistit mužům a ženám ve společnosti stejné postavení.
“Sexuální stereotypizace je pro ženy velkým problémem. Stále se na ně pohlíží jako na sexuální ikony nebo matky, což se dotýká jejich kariéry. Reklama a média tento dojem ve společnosti utvrzují,” uvádí poslankyně Evropského parlamentu Heidi Hautalaová, jež je předsedkyní Výboru pro ženské otázky.
“Připravovaný návrh zákona nerespektuje národní a kulturní zvláštnosti a zbytečně přidává další pravidla do reklamního světa,” říká Ian Twin, prezident britské asociace reklamních agentur ISBA, která sdružuje tři sta firem s obratem přes deset miliard eur.
Stejně citelně jako reklamy se připravovaný zákon dotkne i pojišťovnictví. Pojišťovny by měly skončit s praxí, podle níž kalkulují některé pojistky podle toho, zda jde o muže či ženu. Pojištění auta pak vyjde ženu dráž a muže levněji. Při důchodovém pojištění mají naopak více bonusů muži, neboť se průměrně dožívají nižšího věku než ženy.
“Tento systém má racionální důvody,” říká Koen Peeters, bruselský pojišťovací agent. “I lidé mladší třiceti let mají vyšší pojistky na auto než starší, protože se stejně jako u žen vychází ze statistiky vyššího počtu nehod,” dodává Peeters.
Komisařka Diamantopulusová tvrdí, že námitky jsou pochopitelné, ale jinak se rovnost mužů a žen ve společnosti prosadit nedá. Proto mimo jiné v návrhu zákona žádá, aby byl ženám umožněn vstup do klubů vyhrazených jen pro džentlmeny.
O tématu dále:
Brusel posuzuje sexuální stereotypy