Vysílací rada zůstává nekompletní
Občanští demokraté prosadili do rady pro vysílání bývalou senátorku za ODS Irenu Ondrovou. Rada ale i po úterku zůstává nekompletní. Má totiž pouze 12 členů, jedno místo zůstává volné. Kromě Ondrové žádný z dalších kandidátů nezískal ve sněmovních volbách dost hlasů.
Neuspěl ani kandidát US-DEU David Dušek. Teoreticky sice měl získat podporu celé koalice, několik sociálních demokratů pro něj ale nehlasovalo a nedostal ani hlas unionistky Hany Marvanové.
Znamená to mimo jiné, že vládním stranám se zatím nepodařilo bezezbytku naplnit plán získat devět míst, má jich dosud jen osm. ODS prosadila do rady i s Ondrovou dva lidi, komunisté také dva.
Opoziční politici obviňují koalici ze snahy ovládnout média. Souhlas nejméně devíti radních je totiž třeba k přijetí nejdůležitějších rozhodnutí, jako je udělení či odebrání licence k vysílání. Vládní politici ale tvrdí, že koaliční kandidáti jsou osobnosti, které se nedají řídit ze stranických sekretariátů.
Předseda klubu ODS Vlastimil Tlustý pohrozil, že pokud sněmovna opět zvolí zástupce vládní strany, občanští demokraté své kandidáty stáhnou. ODS podle něj nehodlá koalici “dělat křoví” v jejím úsilí získat “monopol nad médii”.
ODS rovněž hrozí tím, že pokud nebude mít nakonec v radě aspoň tři místa, vyzve své zástupce, kteří v ní už jsou, aby z ní opět odešli. Kateřina Dostálová řekla, že nyní ODS počká, jak dopadne další volba, která se uskuteční asi až v září.
Pro Ondrovou kromě poslanců ODS a KSČM hlasovali i někteří vládní poslanci, hlavně lidovci. Další kandidátka občanských demokratů Alena Macková neuspěla, podpořil ji klub ODS, většina komunistů a několik poslanců ČSSD. Kandidáta KSČM Vratislava Měchuru podpořili jen komunisté a podle výpisu z hlasování také Miroslav Kapoun a Radko Martínek (oba ČSSD) a Walter Bartoš (ODS).
Mandát člena rady je šestiletý, plat má stejný jako poslanec, tedy 46.500 korun měsíčně. Poslanci radní přímo nevolí, ale navrhují je premiérovi ke jmenování. Tomu ale zákon v tomto ohledu žádnou volnost nedává, ukládá mu totiž, aby je na návrh dolní komory “neprodleně” jmenoval.
Sněmovna odvolala bývalou radu počátkem dubna. Vládní politici soudí, že dlouhodobě pracovala špatně. Přičítají jí odpovědnost i za prohranou arbitráž s firmou CME. Někteří z odvolaných radních tvrdí, že rada postupovala v souladu s českými zákony. Odvolání napadli u několika soudů včetně ústavního.
Irena Ondrová se narodila 19. června 1949. Po studiu na střední škole absolvovala pedagogickou nástavbu a až do roku 1994 byla učitelkou a později i ředitelkou v několika mateřských školách ve Zlíně. V roce 1994 se na čtyři roky stala náměstkyní zlínského primátora.
Členkou ODS je od roku 1992 a v listopadu 1996 se za tuto stranu stala senátorkou ve zlínském volebním obvodě. Pracovala ve výboru petičním, pro lidská práva, vědu, vzdělávání a kulturu a také v komisi pro krajany žijící v zahraničí. Loni v listopadu se Ondrové nepodařilo senátorský mandát obhájit, když ve druhém kole voleb prohrála s kandidátkou ČSSD Alenou Gajdůškovou.
Irena Ondrová je vdaná a má jednoho syna.
-čtk-
Podobné zprávy

Česká televize je nejsledovanější od olympiády v Naganu
Epic PR vstoupila do Asociace Public Relations (APRA)
