Vedení BBC kritizuje vládu, nedělníky plné aféry Kelly
Předseda BBC Davyn Davies 27. července ostře odsoudil zasahování do redakční svobody BBC. Zdůraznil, že BBC se tlaku britské vlády nepoddá a že tento tlak ohrožuje nezávislost stanice.
Davies tak v článku pro The Sunday Telegraph reagoval na pokračující konflikt mezi kabinetem a stanicí, která před časem vysílala řadu zpráv o tom, že vláda zveličila nebezpečí z iráckých zbraní hromadného ničení. Vláda tvrzení, které je předmětem vyšetřování dvou parlamentních výborů, popřela.
Během tohoto konfliktu spáchal z dosud neujasněných důvodů zřejmě sebevraždu vládní zbrojní expert David Kelly. Oficiální verdikt o příčině jeho smrti dosud nebyl vyřčen. Vláda jmenovala soudce, který má okolnosti jeho smrti vyšetřit.
Předseda BBC kritizuje vládu za to, že ohrožuje práci rady guvernérů společnosti, které koneckonců sama jmenuje, a útočí na ně. Některé veřejné osobnosti, píše Davies, se obrovským tlakem snaží ovlivnit redakční rozhodnutí BBC, která je nejdůvěryhodnějším zdrojem zpráv v Británii. Svou důvěryhodnost založila právě na tom, že není hlasem státu.
Podle jeho slov se objevily hrozby z “vládních zdrojů” o odplatě. To vše podle jeho slov dokazuje, proč Británie potřebuje BBC v nynější formě. Guvernéři mají podle jeho slov jako hlavní úlohu být nepřemožitelnou bariérou mezi redakčním rozhodováním BBC a politickým nátlakem. Neexistují žádný jiný stejně účinný mechanismus.
Z druhé strany bariéry se ovšem ozývají hlasy, že BBC svou svobodu zneužívá. Premiérův blízký spolupracovník a bývalý ministr Peter Mandelson napsal před týdnem, že britská média se přeměnila ze soudce a poroty na popudlivý lynčující dav, který pronásleduje bezmocnou kořist. Podle Mandelssona nejde o problém nezávislosti BBC, ale jejího řízení.
Ačkoli napětí mezi médii a politiky je v Británii stejně jako v dalších zemích běžné, jedovatost a síla nynějších útoků nemají precedent. Dnešní Daviesův článek naznačuje, že ani BBC ani vláda se nedohodly na “příměří”, o kterém se těsně po Kellyho smrti hovořilo.
Záležitosti se nadále věnuje většina nedělníků. Zatímco minulou neděli dozníval šok ze skutečnosti, že jeden z účastníků aféry si zřejmě vzal život, nyní se většina komentářů zabývá politickými dopady. Nicméně zatímco minulou neděli byla Kellyho aféra prakticky jedinou záležitostí, dnes se na titulní strany dostaly i jiné problémy – například plánované zvýšení pokut motoristům.
The Sunday Times si jsou jisty, že premiérův mediální poradce Alastair Campbell podá demisi. Odhadují její termín na raný podzim, po vyhlášení výsledků vyšetřování Kellyho smrti a před podzimní stranickou konferencí Labouristické strany. Deník píše, že Campbell se ještě bude podílet na přípravě na třetí funkční období, o které bude premiér Tony Blair usilovat.
The Mail on Sunday se domnívá, že vláda je před rozpadem. Píše bez podrobností o deníku posledních hodin Kellyho, který prý obsahuje výbušné podrobnosti o tom, jak s ním vláda nakládala.
Premiérův spolupracovník a ministr lord Falconer ovšem v rozhovoru v The Sunday Telegraph říká, že premiér hodlá zvítězit v dalších volbách a sloužit plné třetí funkční období.
-čtk-