Reuters: BBC stvrdila nezávislost
Britská rozhlasová a televizní stanice BBC může oprávněně tvrdit, že v roztržce s vládou Tonyho Blaira kvůli zpravodajství o iráckém konfliktu uhájila svou nezávislost. Je tu ale i druhá strana mince: musí se vyrovnat s tlakem na zachování svého pověsti jako jednoho z nejvěrohodnějších světových médií, napsala agentura Reuters.
BBC, která se pyšní svou přesností, objektivitou a celkově vysokým standardem, však na tuto pověst při neshodách s vládou obrátila pozornost veřejnosti a vyvolala otázky o pravidlech, jimiž se řídí.
V jádru celého sporu je zpráva BBC obviňující vládu a jednoho z hlavních Blairových poradců Alistaira Cambella, že v zájmu propagandy “přibarvila” kontroverzní dokument o iráckých zbraních hromadného ničení. Parlamentní vyšetřovací výbor před týdnem premiéra očistil od nařčení, že by záměrně manipuloval se špionážními informacemi, ale dal současně zbraně do ruky oběma stranám. BBC se nadále odmítá vládě omluvit a tvrdí, že se u incidentu nechce zdržovat a jít dál.
“Co se týče nezávislosti, vyšla z toho BBC velmi dobře. Ale pokud jde o zpravodajské metody, to je o něco horší… Domnívám se, že bude třeba nějakým způsobem podpořit důvěru ve značku BBC,” říká Jamie Cowling, vědecký pracovník Ústavu pro výzkum veřejnoprávní politiky.
Hádka s vládou přišla pro veřejnoprávní BBC v klíčové době, právě v momentě zahájení diskuse o jejím dalším směřování. “Královská charta”, jíž se BBC řídí, se bude novelizovat a rozpočet stanice se pravděpodobně stane předmětem vášnivých debat.
Zatímco někteří pozorovatelé soudí, že Blairova vláda si v rozmíšce s BBC utržila ostudu, jiní mají za to, že by se stanice neměla bránit kritice a že metody novinářů BBC nejsou nedotknutelné. BBC tvrdí, že má vyšší standard než ostatní, takže by se ho měla držet, nabádá Lance Price, bývalý dopisovatel BBC a zároveň bývalý komunikační ředitel britské Labouristické strany.
Hašteření s politiky není v dějinách BBC nic nového, neboť jednotlivé vlády přirozeně očekávaly od veřejnoprávní instituce, na níž dohlíží Rada guvernérů jmenovaných královnou a schvalovaných parlamentem, loajalitu. Ale nedávný otevřený střet obě strany překvapil.
Pozorovatelé se domnívají, že pokud by si veřejnost měla vybrat, komu věří víc, pravděpodobně by se postavila na stranu BBC. Výzkum veřejného mínění v deníku The Times ukázal, že více než polovina Britů premiérovi nevěří.
Přesto se ale od BBC očekává, že přezkoumá své novinářské metody, především z hlediska ověřování zdrojů a podmínek, kdy mohou novináři pracovat jako nezávislí dopisovatelé.
Vláda se aspoň pokusila ujistit BBC, že tato roztržka nijak neovlivní debatu o Královské chartě. Ani jedna ze stran nezůstala neposkvrněna, avšak celá událost patrně nezpůsobí dlouhodobé škody, věří jeden londýnský mediální analytik.
-čtk-
Podobné zprávy
Young Lions: Katogorii Print vyhráli David Böhm a Richard Vlček z Publicis Groupe

Česká televize je nejsledovanější od olympiády v Naganu
Epic PR vstoupila do Asociace Public Relations (APRA)
