Mick Jagger dostává polovinu koncertních zisků
Zpěvák legendárních “Valících se kamenů” Mick Jagger patří k nejbohatším umělcům světa. Ať již v této skutečnosti hraje roli několik semestrů londýnské School of Economics nebo “čich” na obchody, jeho kapela jen od roku 1989 vydělala okolo 1,5 miliardy dolarů (43 miliard korun). Zpěvák o sobě tvrdí, že není dobrý obchodník a obchod jej nudí.
Nejvíce peněz plyne z koncertních turné
Na čem vlastně Rolling Stones vydělávají? Podle německého týdeníku Wirtschaftswoche jsou to hlavně koncertní turné. Ta jim vynesla od roku 1989 okolo 1,1 miliardy dolarů. Až 90 procent inkasoval šéf jejich turné Michael Cohl, z jehož účtu se hradily náklady koncertů. Po jejich odečtení mohl každý ze členů kapely dostat desítky miliónů dolarů. Hudebníci si ale nedělí zisk rovným dílem. Téměř padesát procent dostane Jagger, čtvrtinu Keith Richards, o zbytek se podělí rovným dílem Charlie Watts s Ronem Woodem. Dalším zdrojem zisků legendární skupiny je prodej hudebních nosičů. Od roku 1989 se jich prodalo za 500 miliónů dolarů. Umělci v tomto případě obvykle dostávají 10 až 30 procent z tržeb. Vydavatelům se Rolling Stones také vyplatí. V roce 1991 změnila kapela vydavatelskou společnost. Přešla od CBS k Virgin Records. Jen o čtyři měsíce později prodal Richard Branson, zakladatel Virgin, svou firmu společnosti EMI. Za získaných 45 miliónů dolarů si pořídil vlastní leteckou společnost. Velkou část příjmů Micka Jaggera a Keitha Richardse tvoří i tantiemy. Společně napsali více než 200 písní. Od roku 1989 tak vydělali okolo 60 miliónů dolarů. Kdykoliv zazní jejich hit v rádiu, roste jim výdělek. “I když spím, vydělávám,” netají svou radost Richards. Stamilióny přináší hudebníkům i prodej věcí nesoucích logo kapely. Vyplazený jazyk, který nakreslil sám Jagger a patrně k němu vlastní i autorská práva, vynesl již 140 miliónů dolarů. “Byznys v hudbě byl jiný, když jsme začínali, než je teď. Tehdy se nedělala turné. Vyplatilo se hrát jen v Las Vegas,” říká Jagger. Na 60. léta nevzpomíná po finanční stránce v nejlepším. Tehdejší agent Rolling Stones Allen Klein si nechával většinu zisku. Jeho firma ABCKO dodnes vlastní práva k písním z této doby. Na začátku 70. let změnili Rolling Stones manažera. Rupert, princ z Löwensteinu, se stal, jak říkají, jejich finančním guru. Na jeho radu se přesunuli z Británie, kde měli velké daňové nedoplatky. Většinu firem založili Stones v Nizozemsku, které platí za daňový ráj hudebníků. Nemusí totiž odvádět daně z tantiemů. V Amsterodamu sídlí společnosti Promotour (starající se o turné), Promobridge (filmová produkční firma) a Promotone (vlastní práva ke značce Rolling Stones).
Jaggerovo jmění čítá podle odhadů stamilióny
Jmění Micka Jaggera se dá vyčíslit jen těžko. Britský magazín Business Age odhadl jeho majetek v roce 2000 na 225 miliónů dolarů, o tři roky později to podle Sunday Times bylo 278 miliónů. “Všechny seznamy bohatých, co vycházejí v Sunday Times, jsou úplně mimo mísu. Vždycky mi v nich připisovali milióny, a to i tehdy, když jsem jen seděl na zadku a nic nedělal. Jak si to mohou vymýšlet a publikovat to jako prokázanou skutečnost, to je blbost,” uvedl zpěvák v rozhovoru, který publikovaly Lidové noviny. Jagger se nicméně rozhodl navíc si ještě přivydělávat. Pronajímá svou luxusní vilu v Karibiku. Dům v japonském stylu se šesti ložnicemi na ostrově Mustique si jeho fanoušci mohou pronajmout za 13 až 16 tisíc dolarů na týden.
Hospodářské noviny, 25.7.2003, autor: Adam Junek, Aleš Borovan