Rybníček: Propouštění ve Slovenské televizi skončilo
Hromadné propouštění ve Slovenské televizi (STV) skončilo. Její brány minulý měsíc opustila více než polovina zaměstnanců. Oznámil to v Bratislavě ústřední ředitel STV Richard Rybníček. Podle ředitele zadlužené televize bude v září obnovena přerušená výroba programů, i nadále ji ale bude řídit “krizový management”.
“První část reformy v STV, která se týkala hromadného propouštění, považuji za skončenou,” oznámil Rybníček. Ředitel, který nastoupil do funkce na počátku roku, propustil kvůli špatné finanční situaci v televizi a narůstajícím milionovým dluhům přibližně 1100 z 2000 zaměstnanců, a to i navzdory protestům odborářů. Rybníček označil průběh propouštění za kultivovaný, nevyloučil ani, že s některými bývalými zaměstnanci bude STV v budoucnosti spolupracovat.
“Spustili jsme druhou část reformy a v této chvíli jsme ve stádiu závěrečných příprav programů na kanálech STV1 a STV2,” uvedl šéf televize. S přímým obnovením výroby programů, kterou Rybníček pozastavil, se začne ve druhé polovině září. Tyto relace by se na obrazovkách měly objevit od počátku příštího roku, kdy se v STV začne uplatňovat nová programová struktura, dodal.
Nový ředitel převzal vedení v STV po odvolání svého předchůdce Milana Materáka; situaci po nástupu Rybníček označil za katastrofální. Doslova se podle něj rozpadá archiv televize, STV prý v minulosti plýtvala prostředky, zaměstnávala lidi, které vůbec nepotřebovala, je doslova zavalena dluhy různým firmám a smlouvy s některými z nich byly pro televizi velmi nevýhodné.
Úsporná opatření bude “krizový management” uplatňovat i nadále a televize se v říjnu dokonce vystěhuje ze známého “mrakodrapu” v městské části Mlynská dolina. Zaměstnanci budou kvůli vysokým nákladům na údržbu budovy obývat okolní domy, které STV rovněž spravuje.
“Krizové řízení” by podle šéfa televize mělo fungovat až do března roku 2004, což by mělo znamenat, že všechna zásadní rozhodnutí by měl učinit on sám, případně jeho statutární zástupce Marcel Para.
“Za první čtvrtletí jsme zaznamenali ztrátu 38 milionů korun. V dubnu jsme dosáhli zisku 27 milionů, což byl první ziskový měsíc,” zhodnotil výsledky úsporných opatření Para, podle něhož pozitivní trend v hospodaření pokračuje. Televize podle Pary kvůli změnám ve vysílání počítala se snížením příjmů z reklamy, jejíž objem prý ale neklesl tak výrazně, jak vedení předpokládalo. Propuštění zaměstnanců přinese podle statutárního zástupce jen na mzdách úsporu 23 milionů. Televize ale bude muset také investovat a musí vyměnit v nejbližším půl roce všechny informační systémy.
Masové propouštění zaměstnanců bude stát přibližně čtvrt miliardy korun kvůli odstupnému; úsporná opatření však mají už letos ušetřit skoro 224 milionů, což představuje téměř třetinu ročních nákladů stanice.
STV je zadlužená již od rozdělení Československé televize a nyní dluží různým firmám a institucím téměř 700 milionů slovenských korun, a to navzdory miliardové dotaci od státu v posledních dvou letech.
-čtk-