Dva vysocí pracovníci listu The New York Times odstoupili
Dva vedoucí redaktoři deníku The New York Times, Howell Raines a Gerald Boyd, odstoupili z funkcí kvůli nedávnému skandálu kolem 36 falešných reportáží a plagiátů, které měl na svědomí mladý redaktor Jayson Blair. Skandál podle listu odhalil hluboké mezery v řízení a morální atmosféře redakčního pracoviště, které oba vedli v uplynulých dvou letech. Odstoupení obou vedoucích redaktorů v jejich přítomnosti oznámil na shromáždění pracovníků vydavatel listu Arthur Sulzberger. “Zatleskejte Howellovi a Geraldovi za to, že nadřadili zájem listu, který všichni milujeme, zájmu svému,” řekl k jejich odchodu.
Ve stejné místnosti, ve které se s nimi rozloučil, slavili před více než rokem zaměstnanci získání rekordního množství sedmi Pulitzerových cen především v souvislosti se zpravodajstvím a publicistikou kolem teroristických útoků proti Světovému obchodnímu středisku v New Yorku a ministerstvu obrany ve Washingtonu. Raines uplatňoval tvrdý styl řízení redakce, který ho odcizil podřízeným, a také prý vedl k přehlédnutí Blairových novinářských podvodů. Vzal však na sebe zodpovědnost za skandál a i když se snažil získat na svou stranu některé největší vnitropodnikové kritiky, bylo už jen otázkou času, kdy bude muset odstoupit. Ve funkci byl od roku 2001 a na jeho místo přijde znovu jeho předchůdce Joseph Lelyveld (66).
“Není moc co říci. Jen to, že je to den, kdy mi puká srdce a bolí myslím hodně lidí v tomto sále. Naším úkolem nyní je dělat to, co se tu vždycky dělalo – vydávat skvělý list, naši čtenáři si to zaslouží,” řekl Sulzberger.
Kvůli skandálu začínají americké sdělovací prostředky s kontrolou vlastních řad, protože Blairovo pochybení není podle nich výjimkou vzhledem k panující konkurenční atmosféře. Noviny totiž pociťují odliv zájemců k televizím, a uchylují se proto k barvitějšímu a “přesvědčivějšímu” způsobu zpravodajství. To se prý odráží na soutěživosti uvnitř listů a na snaze o jedinečnost.
Na druhé straně Blairův skandál a Rainesovo a Boydovo odstoupení prokazují schopnost samoočisty. “Odráží to fakt, že žurnalismus je sám sobě policistou a je velmi citlivou sociální institucí. Snad mnohem více než jakékoli jiné podnikání,” uvedl Tom Rosentiel z washingtonského Project for Excellence in Journalism.
-čtk-
Podobné zprávy
