Světové firemní lize kraluje Microsoft
Největší společností světa podle úhrnné hodnoty veřejně obchodovaných akcií se stal americký softwarový gigant Microsoft. Ten po dvou letech z první příčky vytlačil koncern General Electric. Vyplývá to z aktuálního žebříčku “FT Global 500”, který včera uveřejnil britský list Financial Times.
Ten letos přináší svůj přehled po jednadvacáté. Zařazuje do něho firmy, které veřejně obchodují alespoň s 85 procenty svých akcií. To znamená, že společnosti se silnou majetkovou účastí státu či vlastněné rodinnými holdingy nejsou do “superligy” zařazovány. Aktuální tržní hodnota firem byla propočtena podle ceny jejich akcií osmadvacátého března letošního roku.
Propad akciových kursů na světových burzách způsobil, že úhrnná tržní kapitalizace pěti set největších firem světa se podobně jako loni výrazně snížila. Z propočtů expertů vyplývá, že koncem března činila 12,58 biliónu dolarů, tedy o 22,6 procenta méně než před rokem (16,25 biliónu dolarů).
Uvedený pokles hodnoty připisují odborníci tomu, že stále ještě splaskává “bublina” v sektoru telekomunikací a v internetovém odvětví. Hodně ztratily také firmy podnikající v mediální sféře.
Letošním žebříčkem “zatřásla” také válka v Iráku. Ta způsobila, že v něm přibyly firmy ze zemí bohatých na ropu a další suroviny – hlavně z Kanady a Ruska.
I když se letos opět ujal vedení Microsoft, jeho centrála v Seattlu zase nemá tak velký důvod k oslavám, komentoval včera list Financial Times Deutschland. Největší výrobce softwaru během uplynulého roku na své tržní hodnotě ztratil přes devatenáct procent. Přesto ale zůstal silný – především díky svému postavení na trhu a také vydatné finanční rezervě, kterou nyní disponuje. “Vedení Microsfotu velice záleží na spokojenosti investorů, a proto také vůbec poprvé rozhodlo vyplatit dividendy,” napsal list Financial Times.
Na lesku podle analytiků ve světové “superlize” poněkud ztratil koncern General Electric. Investorům dělá starosti pomalejší tempo růstu zisku i to, že na jeho tvorbě se už více než polovinou podílí finanční dcera GE Capital. “V důsledku toho se už druhý rok po sobě snížila tržní kapitalizace koncernu o více než sto miliard dolarů, upozornil list Financial Times Deutschland. V žebříčku zveřejněném na jaře roku 2001 byla společnost General Electric na prvním místě s tržní kapitalizací 477,4 miliardy dolarů.
Tržní hodnotu firem v posledních dvou letech výrazně ovlivnila vlna účetních skandálů, kterou na podzim roku 2001 odstartoval americký energetický koncern Enron. Na “účetní tvořivost” svých dcer v USA a Argentině letos doplatil nizozemský maloobchodní řetězec Ahold. Ještě loni na globálním firemním žebříčku zaujímal 179. příčku, ale do toho letošního se vůbec nedostal. Mezi světovou firemní elitou letos chybějí také telekomunikační operátor WorldCom z USA (stižený také účetním skandálem a nyní pod soudní ochranou před věřiteli). Na celkovou hospodářskou slabost své země pak doplatil například německý peněžní dům HypoVereinsbank (loni na 225. místě). “Běžný pohled na letošní seznam napoví, že si v něm opět upevňují pozice firmy z tradičních odvětví, a to na vrub New Economy”, komentuje žebříček list Financial Times. Jako příklad uvádí Procter & Gamble, farmaceutický koncern Novartis či peněžní ústav Bank of America, které se v celosvětovém žebříčku prodraly do první dvacítky.
Hospodářské noviny, 29.5.2003, autor: Václav Lavička