Slovenská televize propouští většinu zaměstnanců
Veřejnoprávní televize na Slovensku zažívá bolestné chvíle. Dvě třetiny zaměstnanců ve známém mrakodrapu v bratislavské Mlýnské dolině dostávají v těchto dnech výpověď. Nový ředitel Richard Rybníček tak zahájil tvrdé reformy, na jejichž konci má být televize finančně soběstačná.
Soustavné a až absurdní plýtvání, nevýhodné reklamní smlouvy a šedé vysílání připomínající komunistickou éru dostaly veřejnoprávní stanici na pokraj krachu. Její dluhy nyní dosahují téměř miliardu korun.
“Až doposud to byl stát ve státě,” říká o STV slovenská mediální expertka Denisa Vojtenyiová. “Mrtvý brouk, který absolutně nekomunikuje s okolím.”
Hromadné propuštění zaměstnanců je součástí tvrdého reformního plánu, pro který získal Rybníček podporu v parlamentu. Čtyřiatřicetiletý novinář z Trenčína usedl do funkce ředitele v lednu a po měsíci předvedl novinářům rozpadlý filmový pás se slovy: “Přesně v tomto stavu se televize nachází.”
V archívu STV bylo vinou nesprávného skladování zničeno několik set filmů nevyčíslitelné hodnoty a v televizi podle něj pracovali přebyteční zaměstnanci včetně “specialistů na odklízení sněhu”.
“Slibuji, že propouštění zaměstnanců provedeme s maximální lidskostí,” uvedl Rybníček ve svém nedělním vysílání ve stylu pořadu “Volejte řediteli”.
Pro propuštěné zaměstnance zřídila televize v budově svého zdravotního střediska poradenské centrum, kde jsou k dispozici dva psychologové specializovaní na zvládání stresových situací. Dnes a zítra přijdou do televize poskytnout konzultace zástupci úřadu práce.
“Je to bezesporu nejsložitější část reformy,” uvedl slovenský deník Strategie, který analyzuje oblast médií.
Z 1015 propuštěných zaměstnanců tvoří většinu pracovníci STV Bratislava, 139 lidí opustí košické studio a 44 zaměstnanců odejde ze studia v Banské Bystrici. Jmenný seznam však nebyl z etických důvodů zveřejněn.
Odstupné pro odcházející zaměstnance navíc televizi přijde na dalších dvě stě miliónů korun, které musí být vyplaceny začátkem června. Rybníčkovi tyto peníze před několika dny přislíbil ministr financí Ivan Mikloš.
Reforma však zatíží slovenský státní rozpočet ještě více. Součet nevypořádaných ztrát z minulých let totiž dosahuje téměř 720 miliónů korun a plánovaná ztráta na letošní rok čítá dalších 267 miliónů korun. Parlament by měl rovněž schválit zvýšení koncesionářských poplatků o třetinu.
Rybníček slibuje, že poté televize vystačí s vlastními příjmy a již příští rok bude mít třistamiliónový zisk.
Odbory v STV zatím žádné protestní akce neoznámily. “Nový ředitel má zatím důvěru mezi novináři i u veřejnosti. Rychlost a tvrdost reforem mu však může zlomit vaz,” varuje mediální expertka Denisa Vojtenyiová.
Rybníček má největší zázemí u Křesťansko-demokratického hnutí a ve Straně maďarské koalice. Po rozpadu federace zakládal pobočku České tiskové kanceláře na Slovensku a pracoval jako zpravodaj deníku Sme. Do STV odešel z funkce ředitele slovenské “sestry” české Novy, televizní stanice Joj. S sebou si vzal i tým spolupracovníků.
“Jeho hlavní výhodou je, že si jako bývalý novinář uvědomuje důležitost spolupráce s médii. V STV se výrazně zlepšilo oddělení pro styk s veřejností,” uvádí Vojtenyiová.
Veřejnoprávní televize se dostala do ztráty již po pádu komunismu a nedokázala se vypořádat ani s nástupem komerční televize Markíza, která od té doby dominuje slovenskému televiznímu trhu.
Hospodářské noviny, 21.5.2003, autor: Lucie Beranová