Lidé vloni vsadili téměř sedmdesát miliard
Touha lidí vydělat peníze prostřednictvím náhody v legálním hazardu neustále roste. Jestliže předloni sázející zkusili štěstí asi za 63 miliard korun, v loňském roce už to bylo skoro sedmdesát miliard. Z této částky se zpět do kapes lidí v podobě výher vrátilo přes 52 miliard.
Největší nárůst popularity zaznamenaly hlavně výherní hrací automaty a kursové sázky na výsledky sportovních utkání. “V poslední době cítíme stále větší zájem o kursové sázení ze strany mladé generace. Další příčinou výrazného růstu byla skutečnost, že loňský rok byl velmi bohatý na sportovní události, například olympijské hry či fotbalové mistrovství světa,” míní Lubomír Ježek, mluvčí společnosti Tipsport, která ovládá více než polovinu tuzemského trhu sportovních sázek.
Sázky na hracích automatech sice loni již překonaly hranici jednačtyřiceti miliard korun, ale “výnosnost” pro hráče klesla o dva procentní body na 75 procent. Zákon zároveň neumožňuje na konkrétním přístroji nastavení výherního podílu nižšího než je právě 75 procent. Zástupci největších firem zabývajících se hracími automaty se včera k údajům nevyjádřili.
Výrazný nárůst tržeb zaznamenala také oblast loterií, ve které má dominantní postavení na českém trhu společnost Sazka. V porovnání s rokem 2001 vzrostl objem vsazených částek o více než půl miliardy korun. Hlavní příčinou velkého hráčského zájmu je podle mluvčí Sazky Stanislavy Doubravové uvážená marketingová strategie a loňský rekordní jackpot. Ten padl loni na jaře a celkovou výhru 148 miliónů korun si mezi sebe rozdělili dva hráči. “Neustále se snažíme inovovat naše produkty, aby o ně sázející měli zájem. Jde nám hlavně o co nejjednodušší podmínky pro hráče,” řekla Doubravová.
Podle Doubravové je velice těžké ovlivnit výši vsazených částek, nejvíce záleží na náhodě. Od roku 1995 se Sazce daří každoročně zvyšovat dosažené tržby, zisk i odvody na veřejně prospěšné účely týkající se tělovýchovy a sportu.
Nejvyšší návratnost vložených prostředků má kursové sázení, kde tipující na výhrách získali přes 87 procent celkových vkladů. Ale například v letošním únoru a březnu bookmakeři sázkových kanceláří prohráli, jen Tipsport přišel přibližně o sto miliónů korun. Hlavním důvodem byl extrémně nízký počet překvapivých výsledků. “V dubnu to již bylo lepší, souboj s tipujícími byl zhruba vyrovnaný,” řekl Ježek.
Jedinou částí českého loterijního trhu, které tržby poklesly, byla kasina. Musela se vyrovnat s meziročním propadem asi o půl miliardy korun.
Hospodářské noviny, 21.5.2003, autor: Tomáš Kňourek, Michaela Mullerová