ÚOHS asi spor mezi distributory tisku rozhodne za týden
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v úterý již počtvrté prodloužil lhůtu pro rozhodnutí ve sporu distribuční firmy Mediaprint s vydavateli tisku. Podle spolumajitele Mediaprintu Ivana Kaufmanna se totiž někteří účastníci sporu ještě nestačili seznámit se spisem. Úřad má rozhodnutí vydat nově do 24. dubna, řekl Kaufmann.
Zdůraznil, že přístup ke spisu měli všichni účastníci po celou dobu sporu. Za poslední týden do spisu přibyly jen záznamy výslechů posledních svědků. “Právnímu zástupci Mediaprintu stačilo k seznámení s doplněným spisem 20 minut,” uvedl Kaufmann. Vydavatelé se podle něho zřejmě snaží rozhodnutí úřadu co nejvíce oddálit.
Podle právních zástupců vydavatelů je však spis velmi obsáhlý a kvalifikované vyjádření, které účastníci sporu musí úřadu dodat do pátku, si vyžádá určitý čas. “Nemám pocit, že by se jednalo o obstrukci ze strany vydavatelů,” řekl generální ředitel vydavatelství Ringier Tomáš Böhm. Naopak vydavatelé se podle něho chtějí seznámit se všemi skutečnostmi uvedenými ve spisu. Opačný přístup by Böhm považoval za nezodpovědný.
Ředitel odboru tisku a informací ÚOHS Kristián Chalupa pouze řekl, že řízení stále trvá. Úřad sice předpokládá, že ho ukončí v nejbližších dnech, ale podle Chalupy to nezávisí jen na úřednících. “Délka správních řízení je závislá i na součinnosti s jeho účastníky,” doplnil bez dalších podrobností. Již dříve úřad upozorňoval na složitost kartelových správních řízení, které vyžadují především zdlouhavé shromažďování důkazního materiálu.
Spor Mediaprintu s vydavatelstvími VLP, Ringier, Mafra a později i Sanoma a Europress se rozhořel loni poté, co Mediaprint v krátkém rozmezí obdržel od vydavatelů výpovědi, což mělo firmu údajně zlikvidovat. Mediaprint je jediným konkurentem PNS, kterou vlastní právě vydavatelé. Ti však své výpovědi odůvodnili obavami z postupu Mediaprintu, který v případě VLP v západních Čechách ze dne na den odmítl 80 procent objednaného nákladu distribuovat.
Antimonopolní úřad vydal koncem loňského roku ve věci předběžné opatření, podle kterého vydavatelé museli až do rozhodnutí využívat k distribuci také Mediaprint. Koncem ledna však předběžné opatření zrušil. Od té doby podle Kaufmanna firmě vznikly škody v řádu 500 milionů korun. Firma musela výrazně redukovat svůj provoz a propustila 80 ze 700 zaměstnanců. Kvůli škodám, které firmě vznikají, připravuje Mediaprint na stát arbitrážní řízení. Hodlá požadovat pět miliard korun. Záleží však na tom, jak antimonopolní úřad rozhodne.
-čtk-