Špidla: Televizní radu by měl nahradit správní úřad
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, kterou se během nadcházející schůze sněmovny pokusí zvolit poslanci, by měla mít jen časově omezený mandát. V budoucnu by ji měl nahradit správní úřad.
“Chceme radu zrušit a novým zákonem udělat takzvaný správní úřad,” popsal předseda vlády Vladimír Špidla v sobotu v diskusním pořadu ČT Špona představu kabinetu.
Přeměnu rady v úřad připravuje již delší dobu Ministerstvo kultury. Ministr kultury Pavel Dostál již dříve avizoval, že nový státní úřad by řídilo prezídium v čele s předsedou, kterého by jako jediného jmenoval prezident na návrh sněmovny.
Nerozhodoval by tak již kolektivní orgán, ale konkrétní úředník ve správním řízení.
Premiér Špidla i předseda ODS Mirek Topolánek se shodli, že při volbě nové rady na nadcházející schůzi sněmovny by měl být respektován princip poměrného zastoupení podle síly jednotlivých stran.
V radě, jejíž odvolání minulý týden prosadili poslanci vládní koalice, bylo pět členů nominovaných sociálními demokraty, pětici vybrala ODS, dva lidovci a jednoho KSČM. Komunisté ovšem nyní tvrdí, že budou usilovat alespoň o dva zástupce. O místo v radě budou usilovat i unionisté.
Politici zatím nejsou jednotní v tom, zda by se v nové radě mohli objevit i někteří odvolaní radní. Jisté je ale například to, že v radě již nebude její dosavadní místopředseda Petr Štěpánek nominovaný ODS. Byl totiž jejím členem ve dvou funkčních obdobích po sobě a třetí zvolení zákon neumožňuje.
Mediální rada stále zvažuje, zda se bude proti odvolání bránit u soudu. Předseda sesazené rady Martin Muchka i Petr Štěpánek tvrdí, že při odvolávání nebyl dodržen zákon. Špidla ale zdůraznil, že odvolání bylo doručeno radě jako celku, i každému jejímu členovi zvlášť, tak aby nemohly být pochybnosti.
Právník Oldřich Choděra uvedl, že i když radní odvolání nepřevzali, je platné. Podle něj se pouze zbavili možnosti seznámit se s obsahem.
Muchka také zvažuje, že se bude u soudu domáhat omluvy od ministra Dostála za jeho výroky ve sněmovně. Dostál totiž řekl, že s licencemi na rozhlasové a televizní vysílání rada nestydatě kupčila.
Muchka odmítá názor, že rada nedokázala zabránit majetkovému propojování televizí Nova a Prima. Zdůraznil, že pro taková tvrzení neexistují žádné důkazy.
Na schůzi, která začíná zítra, by také poslanci měli rozhodnout o vzniku parlamentní vyšetřovací komise, která by se zabývala příčinami prohry státu v arbitráži se společností CME kvůli televizi Nova.
Stát již na speciální konto ve švédské pobočce Deutsche Bank složil 10,5 miliardy korun. V případě, že uspěje s odvoláním proti procesnímu průběhu arbitráže, budou peníze převedeny zpět do České republiky, v opačném případě je obdrží CME.
K odvolání mediální rady se v sobotu ve svém pořadu Volejte řediteli vyjádřil i šéf TV Nova Vladimír Železný. “Není moudré hledat viníka takzvané stockholmské arbitráže v době, kdy náš stát dává proti tomuto rozhodnutí žalobu. Hledat teď viníka u nás doma, to může náš stát poškodit,” řekl Železný.
Hospodářské noviny, 7.4.2003, autor: Josef Kopecký