Sociologové: Novináři mluví o cizincích v Česku často bez nich
Informace, které české noviny a časopisy poskytují o cizincích žijících na českém území, jsou podle odborníků neúplné. K těmto závěrům došli sociologové Tomáš Bitrich a Petra Klvačová z analýzy zhruba 3000 článků. Studie je součástí projektu Média a menšiny Multikulturního centra Praha.
Největším nedostatkem článků podle nich je, že nedávají dostatečný prostor k vyjádření samotným cizincům. Většina článků je také napsána z perspektivy problémů, které má česká společnost s cizinci, a nedotýká se záležitostí, jež vnímají jako problém oni sami.
Sociologická analýza se soustředila na Vietnamce, Rumuny a Ukrajince. “S nimi se Češi stýkají poměrně často a zároveň se o nich i hodně píše,” uvedla Klvačová. Většinou jsou chápáni a prezentováni v určitém ustáleném kontextu – Vietnamci jako obchodníci, Rumuni jako žebráci a Ukrajinci coby dělníci.
Nedá se však říci, že by média vytvářela pozitivní či negativní obraz těchto skupin, míní socioložka. Novináři v zásadě neprezentují otevřeně xenofobní názory, ale články jsou často povrchní a za cizince v nich mluví například policejní mluvčí, starostové obcí, zástupci ministerstev či učitelé.
Určitý rozdíl je podle Klvačové patrný jen v týdenících a magazínech deníků. V nich mají zástupci menšin větší prostor k vlastnímu vyjádření, často ho však využívají k tomu, aby se vymezili proti svým krajanům, kteří se podílejí na vytváření negativního obrazu skupiny, což je škoda, konstatovala.
“V žádném případě nechceme kritizovat novináře, že špatně píší. Naopak chceme zjistit, jak bychom jim mohli v jejich práci pomoci,” řekla koordinátorka projektu Barbora Hořavová. Centrum proto shromažďuje kontakty na různé organizace sdružující cizince a seznam zveřejní na internetových stránkách www.migraceonline.cz, které budou spuštěny 1. května.
-čtk-