Šéf BBC kritizoval americké televizní válečné zpravodajství
Zpravodajství amerických televizních a rozhlasových stanic z války v Iráku bylo tak bezvýhradně vlastenecké a bylo natolik stranické, že ohrozilo věrohodnost amerických elektronických médií. V Londýně to prohlásil generální ředitel britské rozhlasové a televizní stanice BBC Greg Dyke, který jmenovitě kritizoval kabelovou zpravodajskou televizi Fox News a společnost Clear Channel Communications, která vlastní na 1200 místních amerických rozhlasových stanic.
“Já osobně jsem byl šokován, jak byly rozhlas a televize v USA během této války bez výhrad vstřícné,” řekl při vystoupení na Londýnské univerzitě. “Pokud Irák něco prokázal, tak to, že BBC si nesmí dovolit mísit vlastenectví a žurnalistiku. To se děje v USA a pokud to bude pokračovat, ohrozí to věrohodnost amerických elektronických zpravodajských médií,” řekl.
Zdůraznil zejména “zanícené vlastenectví” nejsledovanějšího amerického zpravodajského kanálu Fox News, který patří Ruppertu Murdochovi. “Nepřestává nás překvapovat, když vidíme, jak zaujímá politické pozice,” prohlásil Dyke. Mluvčí Fox News odmítl jeho výroky komentovat.
“Skutečně nás také šokuje, že největší skupina rozhlasových stanic užívá vysílání k organizaci proválečných shromáždění. Ještě více nás šokuje, že ta samá skupina chce vstoupit na britský trh, až bude letos deregulován,” dodal.
Šéf rozhlasové divize společnosti Clear Channel John Hogan k tomu řekl, že jednotlivé rozhlasové stanice fungují nezávisle. “Místní manažeři se rozhodují o informování o místních událostech – včetně shromáždění, která mají poděkovat mužům a ženám z jednotlivých komunit sloužícím v ozbrojených silách,” řekl Hogan.
“V zájmu zdraví naší demokracie je klíčově důležité, abychom nešli cestou mnoha amerických stanic,” prohlásil šéf BBC. Podle něj tento jev souvisí s tím, že žádná stanice není dostatečně silná, aby si mohla dovolit se postavit americké vládě. “Ještě více to platí od 11. září 2001, kdy se tolik amerických stanic zabalilo do americké vlajky a vyměnilo nestrannost za vlastenectví,” uvedl Dyke.
Hájil také BBC před kritiky některých britských poslanců a ministrů, že stanice byla příliš “měkká” k iráckému režimu Saddáma Husajna. “V dobách války britské vlády všech politických zaměření se snaží využít médií, aby ovlivňovala veřejné mínění,” podotkl.
-čtk-