Prodejci tisku: Monopol v distribuci ohrožuje čtvrtinu trafik
Monopol v distribuci tisku může zlikvidovat až čtvrtinu z celkového počtu 20 tisíc prodejních míst tisku v České republice. Tvrdí to předseda Sdružení prodejců tisku Ivan Argaláč. Distribuční firma PNS, jejíž vlastníky obvinil konkurenční Mediaprint z kartelové dohody, však nařčení prodejců tisku odmítá. Vlastníky PNS jsou totiž vydavatelé deníků a týdeníků, kteří mají naopak zájem na tom, aby jejich noviny byly v co největším počtu trafik.
Trafikanti v Praze proti možnosti vzniku monopolu protestovali. Asi 80 prodejců tisku šlo odpoledne průvodem s transparenty z Klárova před budovu poslanecké sněmovny. Cílem akce byla podle Argaláče snaha upozornit na nebezpečí vznikajícího monopolu.
V současnosti na trhu působí dvě distribuční firmy PNS a Mediaprint, které měly ještě před nedávnem rovnocenné podíly. Vydavatelé Ringier, VLP a Mafra, a později Sanoma a Europress, které vlastní PNS, však konkurenčnímu Mediaprintu vypověděli smlouvy. Zdůvodnili to mimo jiné obavami z postupu Mediaprintu, který v případě VLP v západních Čechách ze dne na den odmítl distribuovat 80 procent objednaného nákladu. Mediaprint tedy nyní trafikantům nedodává deníky a týdeníky většiny vydavatelů, kteří PNS vlastní.
Prodejci tisku, kteří chtějí zákazníkům nabízet plný sortiment, jsou tak podle Argaláče nuceni přecházet k PNS. Ta podle něho již deklarovala, že nebude zásobovat trafiky, do nichž se jí nevyplatí zboží dovážet. To však vedení PNS odmítlo.
Ředitel PNS Radomír Juda zdůraznil, že firma nikoho nenutí, aby od ní tisk odebíral. Fakt, že řadu deníků a týdeníků v současnosti distribuuje pouze PNS, a Mediaprint noviny nemá k dispozici, je podle Judy důsledkem rozhodnutí vydavatelů. Ti totiž nebyli spokojeni se službami Mediaprintu, řekl Juda. PNS v současnosti zásobuje svých asi deset tisíc prodejních míst. Tisk, který má k dispozici pouze PNS, firma nabízí také dalším sedmi až osmi tisícům trafikantů, kteří zbývající tituly odebírají od Mediaprintu.
Trafikanty podle Argaláče současná situace, kdy jeden z distributorů nemá plný sortiment tisku, poškozuje. Zákazníci, kteří si přijdou pro noviny a v trafice je nenajdou, totiž nekoupí ani další zboží, například cigarety, a jdou ke konkurenci, sdělil Argaláč. Podle něho již nyní mají trafiky, které odebírají zboží od Mediaprintu a nemají tedy plný sortiment tisku, zhruba o čtvrtinu nižší tržby než dříve.
Antimonopolní úřad v současnosti řeší, zda vydavatelé deníků uzavřeli zakázanou kartelovou dohodu s cílem zlikvidovat konkurenční Mediaprint. Své konečné rozhodnutí však již dvakrát odložil, naposledy do poloviny dubna.
Po několikaminutovém protestu před budovou parlamentu se asi 80 prodejců tisku rozešlo. Podle Argaláče v případě, že antimonopolní úřad proti monopolizaci distribuce nezasáhne, přijde jich do Prahy demonstrovat v dubnu mnohem víc.
-čtk-