Chirac plánuje zpravodajskou televizi ve francouzštině
Svět sleduje válku proti Iráku především prostřednictvím informací zpravodajských kanálů v angličtině či arabštině: francouzština se v záplavě zpráv ztrácí. To se má brzy změnit. Paříž plánuje nový zpravodajský kanál, který bude vysílat ve francouzštině čtyřiadvacet hodin denně.
Nová televize by měla vyvážit vliv nyní dominujících stanic: americké CNN, britské BBC či katarské Al-Džazíry.
Francouzští představitelé doufají, že nový kanál se stane fórem pro diskusi, která přinese alternativní vize pro řešení závažných světových problémů.
“Přejeme si stanici, která by více reprezentovala francouzské a evropské vidění věcí,” prohlásil Jean-Paul Cluzel, mluvčí rozhlasové stanice RFI, která pracuje na jednom z návrhů společně se státní televizí.
“Nové vysílání by mělo zaručit výraznější přítomnost Francie v globální mediální bitvě a zvyšovat vliv země ve světě,” charakterizuje roli nové televize vládní informační materiál.
Podrobné návrhy, jak by měla fungovat “CNN na francouzský způsob”, mají odevzdat mediální skupiny do 22. dubna.
Prezident Jacques Chirac zmínil plány na zpravodajský kanál již v minulosti. Teprve ve světle irácké krize cítí Francie naléhavě potřebu vymezit zřetelně své postoje, které anglosaská média upozaďují.
“Zdá se, že je to zcela nezbytný krok, protože mezinárodní krize zřejmě potrvá delší dobu,” sdělil agentuře Reuters Dominique Baudis, který stojí v čele francouzské audiovizuální rady (CSA).
Zastánci návrhu se nijak netají tím, že vytvoření nové stanice vychází vstříc politické objednávce.
Může tedy nová televize také vydělávat? Někteří odborníci, dotázaní britským listem Financial Times, o tom velmi vážně pochybují.
“Jsme potěšeni tím, že prezident Chirac odkazuje na CNN ve svém novém úsilí,” řekl Chris Cramer, ředitel CNN International. “Chci ovšem zdůraznit, že CNN nedostává finance z prostředků vlády, takže nezávislost a nestrannost zůstávají našimi nejvyššími hodnotami.”
Stephen Hess, mediální expert z prestižního Brookings Institute ve Washingtonu soudí, že projekt je pochopitelný při pohledu na mezinárodní situaci. “Pravděpodobně však nikdy nebude ekonomicky životaschopný,” domnívá se.
Latetia De Lucová, která má starost komunikaci ve francouzské soukromé stanici LCI, upozorňuje na omezený prostor pro reklamní trh, spjatý s mezinárodním zpravodajstvím. “Vytvořit takovou stanici je finančně náročné, takže vláda bude muset sáhnout hodně hluboko do kapsy,” uvedla.
Zatím se předpokládá, že k fungování stanice bude zapotřebí roční rozpočet ve výši třiceti až pětatřiceti miliónů eur. Na přísunu zpráv by se měla podílet také agentura AFP.
Chirakovy plány přicházejí ve chvíli, kdy CNN zvažuje vysílání ve francouzštině. Američané tyto plány diskutovali s vedením úspěšné soukromé stanice Canal Plus.
Zájem o zpravodajský kanál může být vysoký v afrických a blízkovýchodních zemích, kde má francouzština tradičně silné zastoupení. Ovšem: Konkurence bude během pár let ještě tvrdší. Americká vláda například plánuje vytvořit ke konci letošního roku zpravodajskou stanici v arabštině, jako součást poválečné obnovy regionu.
Hospodářské noviny, 9.4.2003, autor: Jiří Sládek