Chicagský soud rozhodl, že americký tabákový výrobce Philip Morris USA má zaplatit 10,1 miliardy dolarů za klamání spotřebitelů. Podle soudu je od 70. let uváděl v omyl, když lehké cigarety zmiňoval v reklamních kampaních jako “zdravější alternativu” tradičních cigaret.
Soudce Nicholas Byron pro list Washington Post uvedl, že výrobce se dopustil klamavé reklamy, protože věděl, že lehké značky, jako například Marlboro Lights, jsou stejně škodlivé jako běžná produkce.
Společnost se brání, že označení “lehké” se týká chuti, nikoli obsahu škodlivin.
“Rozsudek ignoruje zákon, ignoruje fakta a odporuje zdravému rozumu,” uvedl viceprezident společnosti Philip Morris William Ohlemeyer. Dodal také, že se firma proti rozhodnutí soudu odvolá.
Soud nařídil, že 7,1 miliardy z celkové částky dostanou kuřáci ze státu Illinois jako kompenzaci a další tři miliardy připadnou státu, který je v žalobě zastupoval.
Zástupci žalobce soudí, že rozhodnutí soudu bude důležitým precedentem pro další případy vedené proti tabákovým koncernům. Stát Illinois bude vystupovat jako žalobce i v kauze proti dalšímu tabákovému výrobci R.J. Reynolds. Zahájení procesu je stanoveno na 21. říjen letošního roku.
Řízení proti tabákovým firmám povede v příštím roce také ministerstvo spravedlnosti USA. Podle něj by největší výrobci (kromě Philip Morris a R.J. Reynolds jsou to ještě Lorillard Tobacco, Liggett Group a Brown {alfa} Williamson) měli zaplatit 289 miliard dolarů, které vydělali během půl století svými podvodnými marketingovými praktikami.
Soudní spis, který má 1400 stran, uvádí mimo jiné, že firmy manipulují s označením obsahu nikotinu a dehtu, lžou spotřebitelům o nebezpečí kouření a směřují své mnohamiliardové reklamní kampaně i na děti.
“Tyto praktiky pokračují dodnes, přestože firmy slíbily, že změní způsob komunikace,” uvádí soud ve vyjádření pro deník The New York Times.
Pokud ministerstvo soudní spor vyhraje, budou výrobci podle analytiků nuceni zvýšit ceny v průměru o 50 centů za krabičku. I tak ale bude jejich přežití problematické, soudí pozorovatelé.
Tabákové společnosti uvádějí, že jim v případě takto vysokých pokut hrozí bankrot. Momentálně čekají, jak dopadne soudní proces, který proti nim vedou kuřáci z Floridy. V této kauze, vedené jako Engleova, se jedná o 145 miliard dolarů.
Hospodářské noviny, 24.3.2003, autor: Sabina Kunešová