Americkou propagandu do Iráku nevysíláme, tvrdí Svobodná Evropa
Nejnovější zprávy z fronty o boji okolo jihoiráckého města Násiríja. Prohlášení Mezinárodního Červeného kříže o dodávce vody do Basry. Prohlášení iráckých vládních činitelů, podle nějž se anglo-americký sen o snadné válce se rozplynul. Varování Ruska o globálním dopadu války v Iráku. Takové zprávy včera mířily do válečné zóny z pražského Rádia Svobodná Evropa.
Od začátku války vysílá stanice do Iráku dvanáct hodin denně. Redaktoři irácké redakce přidali noční a denní směny a zrušili ranní reprízy programu předešlého večera. “Novináři, kteří jsou nyní v Bagdádu, nám potvrdili, že signál je jasný a silný,” říká ředitel iráckého servisu David Newton.
Ten byl šestatřicet let americkým diplomatem, dvaadvacet let strávil na Středním Východě. V osmdesátých letech byl americkým velvyslancem v Iráku.
Využívá tedy americká strana Svobodnou Evropu k propagandě proti Saddámu Husajnovi? Mluvčí rádia Sonia Winter to rezolutně odmítá.
“Naší misí je vysílat zpravodajství a šířit informace, které jsou objektivní, vyrovnané a úplné. Zasahovat do našeho vysílání s úmyslem ovlivnit obsah je nepřípustné a protizákonné. Jen naši redaktoři, novináři a vedení rádia rozhodují, co se vysílá, a to dle přísně vymezených zásad profesionální žurnalistiky,” uvedla Winter.
Přesvědčit se o chodu zpravodajství na vlastní oči v těchto dnech není možné. Šéf irácké sekce Newton prostřednictvím tiskové mluvčí přiznává, že je to částečně i kvůli bezpečnosti. “Mnoho našich redaktorů vysílá pod pseudonymem. Nechtějí, aby se o nich psalo v tisku, odmítali interview i před válkou. Navíc za současných okolností jsme pod velkým pracovním náporem. Jsme sami v novinářském válečném stavu,” říká.
Arabský i anglický přepis všech zpráv, které rádio do Iráku vysílá, lze ovšem nalézt na internetové adrese www.rferl.org. Z těchto textů je zřejmé, že stanoviska Iráku a jeho stoupenců dostávají odpovídající prostor.
Svobodná Evropa vysílá do oblasti arabsky, pro půlhodinový denní blok však rádio zprávy překládá i do kurdštiny. Dvě hodiny denně navíc redaktoři vysílají do Anglie pro iráckou menšinu, která v zemi žije v exilu.
“Naši posluchači se nám občas ozvou, obzvlášť z Kurdistánu na severu Iráku. Z pochopitelných důvodů ale nemůžeme soustavně sledovat poslechovost a měřit, jak roste nebo klesá,” říká Newton.
V Praze pracuje na vysílání jedenáct redaktorů. Rádio má síť dopisovatelů ve všech hlavních městech zemí, které sousedí s Irákem, v západní Evropě a v USA. Na severu Iráku má v této chvíli šest spolupracovníků.
Hospodářské noviny, 26.3.2003, autor: (teč)