Vydavatelé žalují Bertelsmann kvůli Napsteru
Skupina hudebních vydavatelů a tvůrců podala žalobu o náhradu škody proti německému mediálnímu koncernu Bertelsmann za jeho krátké spojenectví s nelegálním hudebním výměnným servisem Napster. Vydavatelé od Bertelsmanna požadují odškodnění kolem 17 miliard dolarů.
Vydavatelé tvrdí, že Bertelsmann přispěl k rozsáhlému porušování autorských práv uživateli již zkrachovalého a likvidovaného Napsteru.
Německa firma zatím nebyla schopna kauzu komentovat a její mluvčí agentuře Reuters řekl, že firma o žalobě ještě uvědoměna nebyla.
Bertelsmann investoval do Napsteru více než 80 milionů dolarů a chtěl s ním vytvořit legální a placenou verzi internetového servisu výměny hudebních nahrávek.
Napster se však loni v červnu přihlásil do bankrotového režimu a většinu jeho aktiv později koupil výrobce softwaru pro vypalování kompaktních disků Roxio.
Napster se stal na konci 90. let jedním z nejpopulárnějších adres na internetu. V roce 2001 v důsledku žaloby velkých nahrávacích společností za porušování autorských práv však musel omezit činnost a přejít do režimu off-line, což předurčilo jeho pád.
Mezi navrhovateli jmenovanými v newyorské žalobě jsou známí skladatelé písní Jerry Leiber a Mike Stoller. Ti tvořili hity jako “Hound Dog” nebo “Stand By Me” styl rhythm’n’blues a na počátku 60. let plnili špičky popových hitparád. Z vydavatelských firem jsou jmenovány Frank Music Corp nebo Peer International.
Podání proti Bertelsmannu žádá o statut hromadné žaloby za všechny hudební vydavatele a tvůrce, jejichž písně se přes Napster vyměňovaly.
Obrovská výše požadované náhrady, kterou by sám Napster neměl šanci zaplatit a Bertelsmann jen stěží, naznačuje, že vydavatelé zakládají požadavek na odhadu počtu nahrávek, které Napster zprostředkoval k bezplatnému získání.
-čtk-